لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۱۹

يورو پنج ساله شد


وزیر اقتصاد اسلونی سکه های ضرب شده یورو را نشان می دهد. این کشور با شروع سال نو میلادی به خانواده یورو می پیوندد.

واحد پولی اتحاديه اروپا، يورو، در حالی پنج ساله شد که کشورهای قاره اروپا هنوز درباره سياست پولی متحد به توافق فراگير نرسيده اند .


يورو از زمان ورود به دنيای اقتصاد بين المللی دشواری های زيادی را گذرانده و از ابتدا، رقابت نزديکی با دلار داشته است .


واحد پولی اروپای متحد، پس از ورود به بازارکشورهای عضو، شوک افزايش قيمت دربازار را به همراه داشته که باعث شده کشورهای تازه وارد به اتحاديه اروپا، با احتياط بيشتری درباره پذيرش يورو تصميم بگيرند .


از ميان کشورهايی که به تازگی به اتحاديه اروپا پيوسته اند، فقط کشور اسلونی است که با شروع سال ۲۰۰۷ به يورو می پيوندد و برخی کشورها مانند رومانی و جمهوری چک نيز قرار است از ۲۰۱۰ به يورو بپيوندند.


ورود يورو


در تاريخ يکم ژانويه ۱۹۹۹، یازده کشور عضو اتحاديه اروپا، پيشنهاد واحد پولی مشترک را عملی کردند. دو سال بعد هم يونان به اين جمع اضافه شد تا تعداد کشورهای دارای واحد پولی مشترک به ۱۲ کشور برسد .


در يکم ژانويه ۲۰۰۲، کشورهای اتريش، بلژيک، فنلاند، فرانسه، آلمان، يونان، ايرلند، ايتاليا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانيا، ۱۲ کشوری بودند که يورو را به عنوان واحد پول خود به رسمیت شناختند.


طبق یک نظرسنجی، هنوز ۴۱ درصد مردم اتحاديه اروپا در خرج کردن يورو مشکل دارند. ۱۵ درصد از يورو نارضايتی کامل دارند و معتقدند از سال ۲۰۰۳ به بعد، مشکلات استفاده از يورو مرتفع نشده است .
با پیوستن تازه ترين عضو خانواده يورو، یعنی کشور اسلونی از يکم ژانويه ۲۰۰۷ به واحد پولی اروپای متحد، مجموع جمعيتی يورو به حدود ۳۱۶ ميليون نفر می رسد .


هرچند ورود واحد پولی مشترک به اتحاديه اروپا را می توان موفق ارزيابی کرد، اما ورود يورو بدون مشکل نيز نبوده است .


گزارش تحقيقی آسوشيتد پرس نشان می دهد پس از پنج سال از عمر يورو، هنوز هم مردم اتحاديه اروپا برای خرج کردن يورو با مشکل مواجه هستند .


راحت خرج نمی شود


در برخی از کشورهای اروپايی، هنوز هم قيمت گذاری برای خريد و فروش مسکن و خودرو بر اساس واحد پولی قديم است .


طبق اين نظرسنجی، هنوز ۴۱ درصد مردم اتحاديه اروپا در خرج کردن يورو مشکل دارند. ۱۵ درصد از يورو نارضايتی کامل دارند و معتقدند از سال ۲۰۰۳ به بعد، مشکلات استفاده از يورو مرتفع نشده است .


درصد مشکلات شهروندان اتحاديه اروپا در کشورهای مختلف اين اتحاديه متفاوت است. در ايرلند و لوکزامبورگ، به ترتيب ۸۱ و ۷۱ درصد مردم از يورو رضايت کامل دارند. اين در حالی است که رقم رضايت از يورو در ايتاليا ۴۵ درصد است .


سکه های يورو در کشورهای آلمانی زبان اتحاديه اروپا دردسرآفرين است. کشورهای آلمان، هلند و اتريش به ترتيب ۳۷ درصد، ۳۱ درصد و ۲۹ درصد در استفاده از سکه يورو با دشواری مواجه هستند .


نارضايتی های يادشده در اين گزارش بيشتر به استفاده از يورو در معاملات کوچک و متوسط شهری است. اين در حالی است که در سطح معاملات بين المللی و نفتی، بيشتر کشورهای اتحاديه اروپا از يورو راضی هستند .


تازه ترين گزارش کميسيون اقتصادی اروپا نيز حاکی از اين است که معاملات بانکی اروپا به يورو، از پنج سال گذشته تاکنون سه برابر شده است.


XS
SM
MD
LG