لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۱۸

استقرار موشک های ضد بالستيک در ژاپن


ژاپن اولين واحد از موشک های پيشرفته ضد موشک خود را در منطقه ايروما واقع در شمال توکيو مستقر کرد

ژاپن اولين سری از موشک های ردگير ضد بالستيک خود را روز جمعه ۳۰ مارس در منطقه ای در شمال توکيو مستقر کرد تا توان نظامی ضد هوايی خود را در برابر حملات احتمالی موشکی کره شمالی افزايش دهد.


در تلاش برای سرعت بخشيدن به افزايش قدرت دفاعی ژاپن، اين کشور اولين واحد از موشک های پيشرفته پاتريوت خود را در منطقه ايروما واقع در شمال توکيو مستقر کرد تا ژاپن را در برابر آنچه رفتارغير قابل پيش بينی کره شمالی خوانده شده است در امان نگه دارد.


اين موشک های نزديک برد زمين به هوا دارای قابليت رهگيری بسيار بالايی هستند و قادرند موشک های بالستيک را در آخرين مرحله پرواز و قبل از آن که در خاک ژاپن فرود آيند در هوا منفجر کنند.


برنامه ساخت اين نوع موشک از سال ۱۹۹۸ ميلادی که کره شمالی اولين موشک بالستيک خود را با شليک بر فراز خاک ژاپن آزمايش کرد در دستور کار دولت ژاپن قرار گرفت اما آزمايش های موشکی و هسته ای سال گذشته پيونگ يانگ باعث شد توکيو در آماده سازی اين ديوار پدافندی شتاب بيشتری نشان دهد.


توکيو در نظر دارد تا سال ۲۰۱۰ ميلادی سی سکوی پرتاب اين نوع موشک را در ده پايگاه نظامی در اطراف خاک ژاپن اسکان دهد

در نتيجه اين کشور موفق شد يک سال قبل از زمان تعيين شده پروژه ساخت اين موشک ها را کامل کند.


گزارش ها حاکی است بامداد روز جمعه ده کاميون نظامی دو سکوی پرتاب اين نوع موشک را که به «پاک –۳ » شهرت دارند به پايگاه نيروهای پدافندی آن کشور در ايروما واقع در ايالت سايتاما در شمال توکيو منتقل کردند.


توکيو در نظر دارد تا سال ۲۰۱۰ ميلادی سی سکوی پرتاب اين نوع موشک را در ده پايگاه نظامی در اطراف خاک ژاپن اسکان دهد.


اين ديوار موشکی که نقش آخرين مدافع را در برابر حملات احتمالی ايفا می کند در صورتی وارد عمل می شود که موشک های دشمن از دو ديوار ديگری که در جلوی آن قرار گرفته با موفقيت بگذرند.


بر اساس توضيحات ارائه شده اگر پدافند نيروهای آمريکايی و کشتی های نظامی ژاپن نتواند موشک های بالستيک شليک شده به سوی اين کشور را در هوا متوقف کند موشک های پاتريوت جديد وارد صحنه می شوند تا ژاپن را در برابر تهاجم موشکی حفظ کنند.


ارزش هر فروند از اين نوع موشک دو ميليون دلار آمريکا برآورد شده و بنا به اظهارات کمپانی سازنده آن کره جنوبی و تايوان نيز برای خريد آن اعلام آمادگی کرده اند.


فوميو کيوما وزير دفاع ژاپن ضمن تجليل از اين پروژه جديد گفت ژاپن در صدد است با بهره گيری از تکنولوژی نوين ميزان آمادگی نظامی خود را در برابر هجوم دشمن افزايش دهد.


XS
SM
MD
LG