لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۱۱

مخالفان دولت کنیا خواهان تجدید انتخابات شدند


بنا بر گزارش ها، در نا ارامی ها ی کنیا تاکنون بيش از ۳۰۰ نفر کشته شده اند.

در حالی که دولت کنیا در خواست مخالفان برای برگزارمجدد انتخابات ریاست جمهوری در سه ماه آینده رد کرده است، هئیت های نمایندگی آمریکا و افریقا برای میانجیگری و پایان دادن به نا آرامی در این کشور وارد نایروبی شدند.


دولت کنیا اعلام کرده است که به «تهدید های» مخالفان تن در نخواهد داد، ولی درصورتی که دادگاه این کشور رای به برگزاری مجدد انتخابات بدهد، با آن موافقت خواهد کرد.


در همین حال، گزارش ها حاکی از آن است که با حضور گسترده پلیس در بسیاری از شهر های کنیا روند نا ارامی ها در این کشور در روز جمعه فروکش کرده است.


از سوی دیگر، سازمان ملل اعلام کرده است : اين سازمان برای رساندن مواد غذايی به يکصد هزار پناهجو در غرب کنيا که مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند، با مشکلاتی مواجه است.


مايکل موناتس، از بخش هماهنگی کمک های انسانه دوستانه سازمان ملل متحد، می گويد: تقريبا بيش از ۲۵۰ هزار نفر در جريان خشونت ها پس از اعلام نتايج انتخابات در کنيا مجبور به ترک خانه خود شده و به بخش های ديگری از کشور گريخته اند.اين مقام سازمان ملل متحد می گويد اين آمار بسيار بيش از آنچه که حدس زده می شد، است.


به دنبال اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری در کنيا، رايلا اودينگا، رهبر مخالفان، با رد نتيجه انتخابات اعلام کرد که در انتخابات تلقب شده و مدعی است او در اين انتخابات برنده شده است.


اين در حالی است که موای کيباکی که برای دومين دور، برنده انتخابات رياست جمهوری اعلام شد، از مخالفان خواسته بود به نتيجه انتخابات احترام بگذارند.


به دنبال اعتراض مخالفان دولت به نتيجه انتخابات در گيری در اين کشور به سرعت گسترش يافت،. کنيا که بزرگ ترين اقتصاد شرق آفريقا توصيف می شود، در روز های اخير يکی از خونين ترين درگيری های ۲۵ سال اخير خود را تجربه می کند. بنا بر گزارش ها، در اين نا ارامی ها تاکنون بيش از ۳۰۰ نفر کشته شده اند.


سفر هئيت آمريکايی


از سوی ديگر هئيت نمايندگی آمريکا با هدف جلوگيری از گسترش تنش ها در کنيا و مذاکر با طرف های درگير روز جمعه وارد اين کشور شده است.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، گفت :«جيندايی فرازر، که جمعه شب وارد کنيا شد، قصد دارد با دوطرف گفت وگو کند. مسئله ای که برای آغاز مذاکرات بسيار ضروری است»


در همين حال، آلفرد موتوتا، سخنگوی دولت کنيا، می گويد : «در صورتی که دادگاه دستور برگزاری مجدد انتخابات را صادر کند، موای کيباکی نيز اين حکم را خواهد پذيرفت».


از سوی ديگر، «حزب دمکراتيک نارنجی » وابسته به رايلا اودينگا، دولت موای کيباکی را متهم می کند که در انتخابات ۲۷ دسامبر تقلب کرده و «به دليل نفوذ موای کيباکی در دادگاه شکايت مخالفان سا ل ها طول خواهد کشيد تا به نتیجه برسد».


در همين حال، ديسموند توتو، برنده جايزه نوبل ادبيات از افريقای جنوبی که کوشيد است ميان طرف های درگير ميانجيگری کند، گفت :«موای کيباکی حاضر است با مخالفان دولت ائتلافی تشکيل دهد».


به رغم آن که زندگی در نايروبی بتدريج در حال بازگشت به وضعيت عادی است، روز جمعه پليس کنيا برای مقابل با بيش از ۵۰۰ مسلمان تظاهر کننده مخالف دولت، مجبور به استفاده از گاز اشک آور شد.


به دنبال گسترش نا آرامی در کنيا، فرانسه از ادعا مخالفان مبنی بر تقلب در انتخابات حمايت کرده است و برنار کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه، در انتقاداتی تند، نسبت به نتيجه اين انتخابات ابراز ترديد کرده است.


در همين حال، بانک جهانی اعلام کرده است خشونت ها در کنيا، به اقتصاد پويا اين کشور آسيب وارد کرده و مشکلاتی برای کشورهای همسايه که در معادلات اقتصادی خود به اين کشور متکی هستند، مواجه می کند.


موای کيباکی به قبيله «کيکويا» که بزرگ ترين قوميت کنيا است، تعلق دارد و در مقابل رايلا اودينگا از قبيله «لئو» است که دومين گروه قوميتی کنيا را از نظر جمعيت تشکيل می دهند. اين موضوع موجب شده تا اختلافات سياسی اين دو تن عملا به يک رويارويی قومی بدل شود.


يکی از ناظران محلی در سرمقاله روز چهارشنبه روزنامه «ديلی نيشن» - بزگ ترين روزنامه شرق آفريقا - هشدار داده است که اگر«اقدامی فوری» برای متوقف ساختن کشتارها صورت نگيرد، کنيا همانند کشورهای ساحل عاج، سومالی، روآندا و سيرالئون، با «نسل کشی» رو به رو خواهد شد و «فاجعه ای انسانی» رخ خواهد داد.


روز سه شنبه دست کم، ۳۵ نفر که بسياريشان کودکانی وحشت زده بودند، در جريان آتش سوزی در کليسايی که در آن پناه گرفته بودند کشته شدند.


اين آتش سوزی که در نزديکی شهر غربی «الدورت» رخ داد، خشم عمومی گسترده ای را در پی داشته است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG