لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۴

رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا با بشار اسد ديدار کرد


جان کری، رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا، روز شنبه با بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، در دمشق ديدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در اين ملاقات جان کری و بشار اسد درباره حمايت سوريه از ايران و گروه های اسلامگرای منطقه به ويژه حزب الله لبنان گفت وگو کردند.

بشار اسد در اين ديدار گفته است: گفت وگوی مبتنی بر تاريخ منطقه و حقوق ملتها، تنها راه شناخت مشکلات خاورميانه و حل آنها است.

رييس جمهوری سوريه همچنين بر ضرورت فاصله گرفتن از سياست های ديکته شده تاکيد کرده است.

سناتور جان کری در حالی به دمشق سفر کرده است که دولت تازه امريکا در حال بازبينی سياست های خود در قبال کشورهايی است که پيش از اين با آنها رابطه دوستانه ای نداشته است.

درهمين حال وزارت امور خارجه امريکا نيز روز جمعه اعلام کرد مقامات امريکايی هفته آينده ديداری را با سفير سوريه در امريکا برنامه ريزی کرده اند تا اختلافات و تفاوتهای مهم ميان دو کشور به بحث وتبادل نظر گذاشته شود. اين نخستين ديدار ميان واشنيگتن و دمشق به منظور بهبود روابط دو کشور محسوب می شود.

جان کری پيش از ديدار با بشار اسد رهبر سوريه گفته بود دمشق بايد به استقلال سياسی لبنان احترام بگذارد.

رييس کميته روابط خارجی سنای آمريکا روز چهارشنبه در لبنان گفته بود:ما از سوريه می خواهيم که به استقلال سياسی لبنان احترام بگذارد ما از سوريه انتظار داريم که درروند حل مسائل و مشکلات مربوط به حزب الله لبنان و فلسطينيها کمک کند.

جان کری به هنگام ديدار خود از لبنان خاطرنشان کرد دولت اوباما تصميم دارد تا با رويکردی تازه به خاورميانه ، فصل جديدی را درروابط امريکا با کشورهای منطقه باز کند.

اقای کری درهمين رابطه گفته بود:« برخلاف دولت بوش که باور داشت با تعيين تکليف برای مردم، انها نيز به وی گوش می کنند، دولت جديد امريکا اعتقاد دارد که بايد کشورها را درگيرگفت وگو ومذاکره کرد آنهم بدون هيچگونه توهم و خيال باطل».

امريکا در سال ۲۰۰۵ و پس از ترور رفيق حريری، نخست وزير پيشين لبنان ، و متهم شدن سوريه، سفير خود را از دمشق فراخواند.

سناتور ديگری که اين هفته از سوريه بازديد کرد، سناتور بنجامين کاردين بود که از دمشق خواسته بود تا ضمن تقويت پيوندهايش با واشينگتن به اتحاد واتفاق خود با تهران پايان دهد.

پيش از ديدار جان کری با بشار اسد ، هوارد برمن رييس کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان آمريکا نيز با رييس جمهوری سوريه ديدار وگفت وگو کرده بود.

تحليل گران سياسی در عين حال با اين نگرانی روبروهستند که سياست شفاف وباز امريکا نسبت به سوريه تنها در مرحله نمادين خود باقی بماند و تغييرات زيادی را در روابط دوکشوربوجود نياورد.

XS
SM
MD
LG