لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۲

خامنه ای: مدعيان تقلب در انتخابات ۸۸ چرا عذرخواهی نمی‌کنند


آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز يکشنبه ششم مردادماه با انتقاد از معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفته است، انها در جلسات خصوصی خود اذعان می کنند که در انتخابات چهار سال پيش تقلبی رخ نداده است.

به گزارش وب سایت آیت الله خامنه ای، رهبر ايران در ديدار با در «حدود هزار نفر از دانشجويان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی» و در پاسخ به پرسشی در خصوص اعتراضات پس از انتخابات رياست جمهوری در چهار سال پیش گفته است:«چرا و به چه دليل مدعيان تقلب در انتخابات ۸۸ برای مواجهه با مسئله، به خيابانها اردوکشی کردند!؟»

رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرده است:«بارها و بارها اين سوال را نه در مجامع عمومی بلکه به شکلی که قابل پاسخ دادن باشد مطرح کرده ايم پس چرا جواب نمی دهند، چرا عذرخواهی نمی کنند؟»

وی همچنين گفته است:«در جلسات خصوصی می گويند تقلبی رخ نداده بود، پس به چه علت کشور را دچار آن ضايعات کرديد و به لبه پرتگاه برديد؟»

به دنبال اعلام پيروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ تهران و شماری از شهرهای ايران شاهد تظاهرات اعتراضی بود. طی اين اعتراضات دهها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلبان در انتخابات سال ۱۳۸۸ خواستار ابطال نتيجه انتخابات بودند.

«مساله اصلی»

آيت الله علی خامنه ای همچنين در ادامه اين سخنرانی با اشاره به «اوضاع پرآشوب و خونين برخی کشورهای منطقه» گفته است:«می دانيد اگر در فتنه ۸۸ خدا کمک نمی کرد و گروههای مردمی به جان هم می افتادند کشور به چه روز و روزگاری می افتاد؟ که البته خداوند نگذاشت و ملت هم بصيرت به خرج دادند.»

رهبر ايران در خصوص عامل اصلی اعتراضات در سال ۱۳۸۸ گفته است:«در بررسی آن حوادث تلخ، مسئله اصلی و عمده، قانون شکنی و رفتار غير نجيبانه ی جماعتی است که در مقابل جريان قانون ايستادند و به ايران عزيز، لطمه و ضربه و خسارت وارد آوردند.»

در حالی رهبر ايران خواستار پاسخگويی رهبران معترضان به مساله «تقلب» در انتخابات سال ۱۳۸۸ شده است، که مهدی کروبی، ميرحسين موسوی و زهرا رهنورد از بهمن سال ۱۳۸۹ در حبس خانگی به سر می برند.

اين در حالی است که علی مطهری، نماينده اصولگرای مجلس روز يکشنبه خواستار آزادی زندانيان سياسی و رفع آثار «بحران» پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ شد.

علی مطهری گفته است:«اکنون که با انتخابات اخير آشتی ملی در جامعه تحقق يافته است، بجاست که آثار بحران سال ۸۸ محو گردد. زندانيان سياسی که اکثر آنها جرمی جز انتقاد ندارند آزاد شوند و تکليف آقايان موسوی و کروبی نيز روشن شود. اگر اين دو نفر بايد عذرخواهی و توبه کنند، آيا نيازی به عذرخواهی و توبه آقای احمدی نژاد که هيزم فتنه را با مناظره و رفتارهای بعدی خود فراهم آورد نيست؟»

وی اضافه کرد:«حداقل اين است که به آنها اجازه دفاع از خود داده شود. به هر حال مجازات و محروم شدن از حقوق اجتماعی بدون حکم دادگاه شرعا و عقلا پذيرفته نيست.»
XS
SM
MD
LG