لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۲۱

«ايران مسلط برخاورميانه قابل قبول نيست»


هنری کسینجر وزیر امور خارجه پیشین آمریکا می گوید ایران که به دنبال برتری در منطقه است، قابل قبول نیست

هنری کسينجر وزير امورخارجه پيشين آمريکا، روز چهارشنبه سی و یکم ژانویه، درکميته روابط خارجی سنا گفت ايرانی که خواهان تسلط بر خاورميانه است، قابل قبول نیست.


هنری کسينجر به همراه مادلن آلبرايت وزيرامور خارجه آمريکا دردولت بيل کلينتون، با حضوردر کميته روابط خارجی سنای آمريکا از جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، درخواست کردند که با کشورهای همسايه عراق وارد گفت وگو شود.


آقای کسينجر با دفاع از پیشنهاد خود برای شکل گيری بخش های خودمختار و فدرال در عراق به مثابه مدلی برای حل بحران اين کشور، این طرح را «راه حلی فراتر از راهبرد جديد آمريکا در عراق» دانست.


ما هم به آمريکايی ها و هم به ايرانی ها گفته ايم که می دانيم شما با هم مشکل داريد، اما از شما می خواهيم مسايل خود را در خارج از عراق با هم حل کنيد
نوری المالکی

اوگفت: «اين طرح بايد در چارچوب تمايل به گفت وگو برای مذاکره با ايران محقق شود»، چراکه ايران به دليل موقعيت خود درمنطقه می تواند موثر باشد. او اما افزود فکر نمی کند در اين باره ايران به آمريکا کمک کند.


هنری کسينجر افزود: «برای ما ايرانی که در پی تسلط بر منطقه است قابل قبول نیست».


مادلن آلبرايت نيزدر اين جلسه بر ضرورت افزايش تلاش های ديپلماتيک برای حل مناقشات منطقه خاورميانه تاکيد کرد.


«جرقه ای می تواند به جنگ منجر شود»


تحليلگران سياسی و نظامی معتقدند رويارويی پنهان ايران وآمريکا در عراق می تواند با يک اشتباه به «يک جنگ» واقعی بدل شود، در حالی که دو طرف خواهان چنين جنگی نيستند.


به گزارش خبرگزاری آسوسيتدپرس، يک مقام رسمی نظامی آمريکايی که نخواست نامش فاش شود، گفت:«من معتقدم که هيچ يک از دوطرف خواهان جنگ نيستند.»


اين مقام نظامی با تشبيه رويارويی ايران و آمريکا در عراق با وضيعت دشمنی ها در اروپا پيش از آغاز جنگ جهانی اول که جرقه آغازآن با ترور وليعهد اتريش زده شد، گفت: «يک اشتباه می تواند منجر به رويدادی شود که هيچ يک از دوطرف واقعا خواهان آن نيست و ممکن است ناگهان به اوت ۱۹۱۴ باز گرديم.»


در همين حال نوری المالکی نخست وزير عراق نيز درمصاحبه با شبکه خبری «سی.ان.ان» گفت: «ما هم به آمريکايی ها و هم به ايرانی ها گفته ايم که می دانيم شما با هم مشکل داريد، اما از شما می خواهيم مسايل خود را در خارج از عراق با هم حل کنيد.»


او گفت: «ما نمی پذيريم که ايران از عراق برای حمله به نيروهای آمريکايی استفاده کند» و افزود: «ما نمی خواهيم نيروهای آمريکايی نيزازعراق به عنوان پايگاهی برای حمله به ايران استفاده کند.»


XS
SM
MD
LG