لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۱

دیوان لاهه استقلال کوزوو را مغاير با قوانين بين المللی ندانست


ديوان بين المللی لاهه روز پنجشنبه در بررسی موضوع اعلام استقلال يکجانبه کوزوو از صربستان در سال ۲۰۰۸ اين اقدام را مغاير قوانين بين المللی ندانست. اين رای ديوان بين المللی لاهه می تواند در آينده روی تصميم و سياست جنبش های جدايی طلب در ساير نقاط جهان تاثير بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رويترز حکم صريح ديوان بين المللی لاهه که البته لازم الاجرا نيست شکست بزرگی برای صربستان است و تلاش های جاری برای ورود آن کشور به اتحاديه اروپا را با مشکلاتی روبرو خواهد ساخت. در عين حال اين تصميم باعث خواهد شد که شمار ديگری از کشورهای جهان استقلال کوزوو را به رسميت بشناسند. تاکنون علاوه بر آمريکا و بريتانيا ۶۷ کشور جهان استقلال کوزور را به رسميت شناخته اند.

در عين حال اين رای ديوان بين المللی لاهه ممکن است مناطق و جنبش های جدايی طلب در هند گرفته تا عراق و حتی ساير نواحی يوگسلاوی سابق مثل مناطق اقليت نشين در چهارچوب بوسنی و هرزه گوين را برای کسب خودگردانی بيشتر تشويق کند.

خبرگزاری رويترز می افزايد که رييس جمهور صربستان در واکنش به اين رای اعلام کرد که صربستان هيچگاه استقلال کوزوو را به رسميت نخواهد شناخت. اما يک چنين بيانيه ای که در تضاد آشکار با رای ديوان بين المللی لاهه است روند جذب و پيوستن صربستان به اتحاديه اروپا را بسيار پيچيده خواهد کرد. از نظر غرب پيوستن صربستان به اتحاديه اروپا يکی از مهمترين راهها برای ايجاد ثبات در ناحيه بالکان است.

اعلام تصميم ديوان بين المللی لاهه موجب خوشحالی مردم کوزوو و جشن و شادی در پريستينا پايتخت اين کشور شد. مردم با در دست داشتن پرچمهای بريتانيا و آمريکا شعار زنده باد آمريکا سر می دادند. هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا گفت همه بايد اختلاف بر سر استقلال کوزوو را فراموش کرده و به فکر همکاری با يکديگر باشند.

در يکی از شهرهای شمالی کوزوو که در جوار مرز با صربستان قرار دارد ساکنان آلبانيايی تبار شهر با تيراندازی هوايی و ترقه بازی شادی خود را ابراز کردند ولی مردم صرب تبار اين شهر در بخش محل شکونت خود گرد امده بودند. نيروهای بين المللی پاسدار صلح پلهايی که اين دو بخش از شهر را به هم متصل می کند برای مدتی مسدود کردند.

در صربستان کليسای ارتدکس که در کوزوو نيز ريشه های عميقی دارد زنگ های کليسا را به صدا درآورده و مراسم دعا و نيايش برگزار کرد.
دينار واحد پول صربستان به نازل ترين نرخ برابری خود با ارزهای مهم جهان سقوط کرد و بانک مرکزی اين کشور برای دومين روز پياپی برای نجات بازار مالی کشور ناگزير به دخالت شد.
XS
SM
MD
LG