لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۲۵

لاریجانی در آنکارا: استقرار موشک‌های ناتو در ترکیه بر تنش‌ها می‌افزاید


علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز شنبه، چهارم آذرماه، با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه (راست) در آنکارا دیدار کرد.
رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران در سفر به ترکیه اظهار کرد که استقرار موشک‌های ناتو در ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه، موجب شدیدتر شدن تنش‌ها در منطقه می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز معتقد است این اقدام، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علی لاریجانی روز شنبه، چهارم آذرماه، پس از دیدار با نخست وزیر و رئیس پارلمان ترکیه، زمانی که قصد بازگشت به ایران را داشت، در فرودگاه آنکارا به خبرنگاران گفت: «سود هر سلاحی که ناتو و غرب به منطقه وارد کنند، نصیب خود آن‌ها خواهد شد و تنها زیان آن به کشورهای مسلمان منطقه خواهد رسید.»

وی گفت که مشکل سوريه تنها از جانب تروريست‌هايی است که از خارج سلاح به اين کشور وارد می کنند. علی لاریجانی افزود که بحران سوريه تنها از طریق مذاکره قابل حل است.

ترکيه اخيرا از ائتلاف نظامی پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، خواسته است که از بيم سرايت جنگ داخلی سوريه به مرزهای خود، موشک‌های زمين به هوای پاتريوت را در مرزهايش با اين کشور مستقر کند. ناتو گفته است که درحال بررسی اين درخواست ترکيه است.

ايران، سوريه و روسيه درباره درخواست ترکيه از ناتو برای استقرار موشک‌های پاتريوت در مرز اين کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین زمینه، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز روز یکشنبه، ۵ آذرماه، گفت استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه و سوریه، «موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن اوضاع» خواهد شد.

وی افزود: «اصرار بر حل موضوع سوریه از طریق نظامی، از علل اصلی افزایش تشنج و تهدیدات در منطقه است و مناسب است که همه کشورها، به ویژه کشورهای موثر در تحولات سوریه، به دنبال یافتن راه حل سیاسی برای بحران‌های منطقه‌ای باشند.»

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکيه، آناتولی، احمد داوود اوغلو وزير خارجه ترکيه روز جمعه طی نشست خبری مشترک با آقای الخطيب گفت که ترکيه با سوريه بيش از ۹۱۰ کيلومتر مرز مشترک دارد و سپر دفاعی پاتريوت جزو سلاحهای دفاعی است و نبايد هيچ نگرانی‌ای در کشورهای منطقه ايجاد کند.

به گفته وی، موشک‌های پاتريوت تنها برای امنيت ترکيه در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری آناتولی ترکيه می‌نويسد که ناتو طی سال‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۳ نيز موشک‌های پاتريوت را در ترکيه مستقر کرد، اما هيچ استفاده‌ای از اين موشک‌ها به عمل نيامد. آمريکا در سال ۱۹۹۱ در واکنش به حمله عراق به کويت و اشغال اين کشور، عراق را مورد حمله قرار داد.

داوود اوغلو می‌گويد که مسائل تکنيکی استقرار اين سپر ضد موشکی با ناتو حل شده است و مشکلی برای وارد کردن و نصب آنها وجود ندارد.

دیدار رئیس مجلس ایران با مقام‌های ترکیه

علی لاریجانی روز شنبه، پس از سفر به سوریه و لبنان، وارد ترکیه شد. وی در سفر خود به ترکیه با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه و جميل چيچک رئيس پارلمان اين کشور ديدار کرد.

به گزارش روزنامه حريت ترکيه، رجب طيب اردوغان بعد از ظهر شنبه، ۴ آذرماه، بلافاصله پس از ديدار با علی لاريجانی، احمد معاذ الخطيب رهبر ائتلاف مخالفان سوريه را به حضور پذيرفت.

اين گزارش می‌نويسد که ديدار آقای لاريجانی با آقای اردوغان پشت درهای بسته، دو ساعت به طول انجامیده است.

رئیس مجلس ایران پس از نخست وزیر ترکیه، با همتای ترک خود دیدار و سپس نیز ترکیه را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری مجلس ايران، خانه ملت، آقای لاريجانی درباره موضوع مذاکرات با ترکيه در فرودگاه استانبول گفت: «در اين سفر درباره حوادث مهم منطقه‌ای که در منطقه رخ داده و در حال وقوع است، به‌خصوص پيروزی مقاومت اسلامی در غزه و تحولات سوريه تاکنون ديدارهايی را با مسئولان کشور سوريه و لبنان داشته‌ام و قرار است درباره اين موضوعات با مسئولان کشور ترکيه نيز گفت‌وگو کنم.»

سفر دو روزه آقای لاريجانی به سوريه، لبنان و ترکيه، عصر روز شنبه به پايان رسيد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG