لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۵

لاوروف: پيشنهاد روسيه برای استفاده از پايگاه رادار آذربايجان پا برجاست


سرگئی لاوروف همراه با همتای آذربایجانی خود در باکو.
سرگئی لاوروف، وزير امورخارجه روسيه روز پنجشنبه گفت: پيشنهاد مسکو برای استفاده از يک ايستگاه رادار در جمهوری آذربايجان، به عنوان جايگزين سپر دفاع موشکی آمريکا در اروپای شرقی هنوز به قوت خود باقی است.

سرگئی لاورف که درحال دیدار از باکو، پايتخت جمهوری آذربايجان، است با اشاره به اين موضوع که پيشنهاد یاد شده همچنان روی ميز است، گفت: اگر کشورهای اروپايی و آمريکايی به اين پيشنهاد ما علاقمند هستند، می توانيم درمورد آن به بحث و تبادل نظر بنشينيم.

مسکو در سال ۲۰۰۷ به آمريکا پيشنهاد کرده بود که به جای استقرار سپر دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک، می توان از يک ايستگاه رادار مستقر در جمهوری اذربايجان که در نزديکی مرز ايران است استقاده کرد.

روسيه طی قراردادی با جمهوری آذربايجان در سال ۱۹۹۱ اين ايستگاه رادار را تا سال ۲۰۱۲ اجاره کرده است.

این در حالی است که مقامات آمريکايی نيز که ازاين پايگاه ديدار کرده اند آن را قابل استفاده تشخيص داده، اما از اين محل به عنوان جايگزينی برای استقرار سپر موشکی خود در اروپای شرقی استقبالی نکردند.

در همین زمینه، باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، دستور ارزيابی مجدد طرح استقرار سپر موشکی را صادر کرده است.

در همین زمینه آقای اوباما هفته گذشته برخی گزارش ها درباره محتوای نامه به رييس جمهوری روسيه برای «معامله» بر سر سپر دفاع موشکی در عوض همکاری کرملين برای پايان دادن به مناقشه هسته ای ايران را رد کرده بود.

روزنامه آمريکايی «نيويورک تايمز» روز سه شنبه در گزارشی نوشت: رييس جمهوری آمريکا، در نامه ای به همتای روسی خود پيشنهاد کرده است که واشينگتن در مقابل دست کشيدن از طرح سپر دفاع موشکی خواهان کمک مسکو برای حل و فصل برنامه اتمی ايران است.

آمريکا پيشتر اعلام کرده بود در صدد است يک سامانه دفاع موشکی، شامل ۱۰ موشک ردياب در کشور لهستان و يک مجموعه رادار در جمهوری چک، برای کمک به حفاظت از اروپا نصب کند.

طرح سپر دفاع ضد موشکی از سوی دولت جرج بوش، رييس جمهوری سابق آمريکا، پيشنهاد شده بود و هدف از آن نيز مقابله با تهديدهای ايران عنوان شده که به گفته واشينگتن، برد موشک های آن به طور مرتب در حال افزايش است.

روسيه می گويد، مخالف استقرار تجهيزات مربوط به ابن طرح در خاک لهستان و جمهوری چک است.

به گفته مسکو، اين سپر دفاعی تهديدی برای روسيه به شمار می رود و هشدار داده است که در صورت عملی شدن آن، موشک های ميان برد «اسکندر» خود را در کاليننگراد، شرق روسيه، مستقر و به سوی کشورهای اروپايی نشانه می رود.
XS
SM
MD
LG