لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۹

واکنش روسیه به «پیشنهاد معامله» آمریکا بر سر ایران


ديميترى مدودف، رييس جمهورى روسيه، مى گويد كه علائم ارسالى از سوى آمريكا مثبت است ولى موضوعات سپر دفاع موشکی و برنامه اتمی ایران از هم جدا هستند.
رييس جمهورى روسيه روز سه شنبه گفت: مسكو در باره سپر دفاع ضد موشكى با واشينگتن مذاكره خواهد كرد ولى مسئله اتمى ايران موضوعى جدا از این طرح است.

روزنامه آمريكايى «نيويورك تايمز» روز سه شنبه در گزارشى نوشت: باراك اوباما، رييس جمهورى آمريكا، در نامه اى، به همتاى روسى خود پيشنهاد كرده است كه واشينگتن در مقابل دست كشيدن از طرح سپر دفاع موشكى خواهان كمك مسكو براى حل و فصل برنامه اتمى ايران است.

ديميترى مدودف، رييس جمهورى روسيه، مى گويد كه علائم ارسالى از سوى آمريكا مثبت است ولى اين دو موضوع از هم جدا هستند.

وى در يك كنفرانس خبرى در مادريد اظهار داشت: «اگر قرار است ما در باره يك بده و بستان (ايران در مقابل سپر دفاع موشكى) مذاكره كنيم، اين مسئله قابل طرح نيست. اين غير سازنده خواهد بود.»

رييس جمهورى روسيه افزود: «اگر دولت جديد آمريكا قرار است همراهى كند و ساختار (دفاع موشكى) جديدى را پيشنهاد نمايد كه (نيازهاى) اروپا را تامين كند... و براى ما هم قابل قبول باشد، ما حاضريم آن را مورد بحث قرار دهيم.»

با اين حال، آقاى مدودف هيچ اشاره اى به دريافت نامه از سوى باراك اوباما نكرد. ولى سخنگوى رييس جمهور روسيه ارسال اين نامه را تاييد كرد.
ناتاليا تيموكووا به خبرنگاران در مادريد گفت: «ما اين نامه را دريافت كرديم و در واقع پاسخى بود به نامه اى كه مدودف پس از انتخاب اوباما براى او ارسال كرد.»

وى افزود: «اين نامه حاوى يك ارزيابى از موقعيت فعلى بود و هيچ پيشنهاد مشخصى براى تصميم گيرى دو جانبه در آن نبود.»

طرح سپر دفاع ضد موشكى از سوى دولت جرج بوش، رييس جمهورى سابق آمريكا، پيشنهاد شده بود و هدف از آن نيز مقابله با تهديد هاى ايران عنوان شده كه به گفته واشينگتن، برد موشك هاى آن به طور مرتب در حال افزايش است.

روسيه مى گويد، مخالف استقرار تجهيزات مربوط به ابن طرح در خاك لهستان و جمهورى چك است.

به گفته مسكو، اين سپر دفاعى تهديدى براى روسيه به شمار مى رود و هشدار داده است كه در صورت عملى شدن آن، موشك هاى ميان برد «اسكندر» خود را در كاليننگراد، شرق روسيه، مستقر و به سوى كشورهاى اروپايى نشانه مى رود.

هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا، روز سه شنبه در اسرائيل بدون پاسخ به سوالى در باره ارسال نامه از سوى اوباما به رييس روسيه گفت: «هدف ما اين است كه همه كارى انجام دهيم تا بتوانيم مانع دستيابى ايران به سلاح اتمى شويم.»

خانم كلينتون قرار است كه روز جمعه در ژنو (سوئيس) با سرگئى لاوروف، وزير امور خارجه روسيه ملاقات كند.

وزير امور خارجه آمريكا اظهار داشت: «آنچه ما به طور مشخص در باره دفاع موشكى در اروپا گفته ايم، اين است كه هميشه اين هدف وجود داشته است از فرود هر نوع موشكى كه ممكن است از سوى ايران پرتاب شود جلوگيرى شود.»

وى افزود: اين موضع ما باقى خواهد ماند و قبلا نيز در باره آن به روس ها توضيح داده ايم.
XS
SM
MD
LG