لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۸

«توقف استقرار موشک های اسکندر روسیه در مرز لهستان»


روسیه سال گذشته گفته بود، در واکنش به طرح استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در لهستان و چک که در زمان جرج بوش به طور جدی پیگیری می شد موشک های کوتاه برد «اسکندر» را در مرز با لهستان مستقر می کند.
یک خبرگزاری روسی اعلام کرد که مسکو برنامه استقرار سیستم موشکی در نزدیکی مرز خود با لهستان را به حال تعلیق در آورده است.

روسیه سال گذشته گفته بود، در واکنش به طرح استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در لهستان و چک که در زمان جرج بوش به طور جدی پیگیری می شد موشک های کوتاه برد «اسکندر» را در مرز با لهستان مستقر می کند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، هنوز در باره تصمیم دولت جرج بوش تجدید نظر نکرده ولی گفته است که ضرورت استقرار آن را بررسی خواهد کرد.

جرج بوش هدف از استقرار این سیستم دفاع موشکی را مقابله با تهدیدهای کشورهای یاغی نظیر ایران و کره شمالی عنوان کرده بود. ولی روسیه آن را تهدیدی برای امنیت ملی خود دانسته است.

تحلیلگران می گویند اگر این تغییر سیاست روسیه که در مذاکرات تلفنی دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه و باراک اوباما وعده آن داده شده است، تایید شود می تواند راه را برای گفت و گوهای تازه در خصوص سایر مسائل چالش برانگیز میان دو کشور باز کند.

جیمز آپاثورای، سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در واکنش به این خبر گفته است که اگر تصمیم استقرار موشک های روسی لغو شده باشد این یک گام خوب به شمار می رود.

نماینده آمریکا در ناتو نیز چنین اقدامی را گامی «مثبت» توصیف کرده بود.

رییس جمهوری روسیه یک روز پس از انتخاب باراک اوباما به عنوان رییس جمهوری جدید آمریکا گفت که دستور داده است تا سیستم موشکی اسکندر در نقطه مرزی کالیننگراد در غرب روسیه مستقر شود. این نقطه همسایه دو کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی لهستان و لیتوانی است.

خبرگزاری اینترفاکس، روز چهارشنبه به نقل از یک مقام روسی که نام او فاش نشده است گزارش داد که اجرای این برنامه به دلیل آنکه آمریکا اشتیاقی برای استقرار سیستم موشکی خود ندارد متوقف شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا چنین اقدامی به معنی تغییر سیاست روسیه اس یا نه. مقام های نظامی رسمی روسیه در باره توقف استقرار این سیستم موشکی هنوز اظهار نظری نکرده اند و یک مقام کرملین از اظهار نظر فوری در باره این خبر خودداری کرده است.

احتمال می رود که موضوع سیستم های دفاع ضد موشکی در جریان دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه در روز دوم آوریل در لندن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

آمریکا علاوه بر سپر دفاع موشکی همچنین در زمینه موضوع برنامه اتمی ایران، گسترش ناتو به شرق اروپا و همچنین مسئله گرجستان با روسیه دچار چالش است.

برخی از ناظران معتقدند احتمال دارد که روسیه روش سیاست خارجی خود را به دلیل بحران اقتصادی ملایم تر کند. روبل، واحد پول روسیه، از ماه ژوئیه تا کنون بیش از یک چهارم ار ارزش خود را از دست داده است که باعث کاهش اعتماد نسبت به وضعیت این کشور شده است.
XS
SM
MD
LG