لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۳

آزمایش «موفقیت‌آمیز» سپر دفاع موشکی آمریکا


گفته ژنرال پاتریک اورلی، رییس آژانس دفاع موشکی، این عملیات «بزرگترین و پیچیده‌ترین آزمایشی بوده است» که این آژانس انجام داده است و تا کنون سابقه نداشته است. (عکس: Public Domain)

مقام‌های بلندپایه ارتش آمریکا اعلام کردند که این کشور روز جمعه، برای مقابله احتمالی با حمله‌های کشورهایی چون ایران یا کره شمالی، به طور آزمایشی یک موشک بالستیک را سرنگون ساخته است.


برپایه گزارش «آژانس دفاع موشکی» آمریکا، یک موشک بالستیک در ساعت سه و پنج دقیقه بعد از ظهر به وقت شرق ایالات متحده از جزیره کودیاک آلاسکا پرتاب شد و به طور همزمان از سوی چندین رادار در زمین و دریا ردگیری شد و ۲۵ دقیقه بعد و در فاصله سه هزار کیلومتری به وسیله موشک رهگیر سرنگون شد.


به گفته ژنرال پاتریک اورلی، رییس آژانس دفاع موشکی، این عملیات «بزرگترین و پیچیده‌ترین آزمایشی بوده است» که این آژانس انجام داده است و تا کنون سابقه نداشته است.


ژنرال پاتریک اورلی می‌گوید مساله کلیدی در دفاع این است که بتوان «از همه حس‌گرها به طور همزمان» در رهگیری موشک‌ها استفاده کرد.


با این حال به گفته ژنرال پاتریک اورلی، موشک بالستیکی که باید هدف قرار داده می‌شد از آنجا که ۴۰ سال از عمر آن می‌گذشت، برای منحرف کردن رادارها(چف) نتوانست اقدامات تدافعی را انجام بدهد که ازمایش را از حالت ایده‌ال خارج کرد.


در هواپیماها و موشک‌ها و همچنین ناوهای جنگی، برای گمراه‌ کردن رادارها یا انحراف موشک‌ها از اقدامات مختلفی از جمله پخش مواد فلزی استفاده می‌شود.


با اینکه ‌آمریکا می‌گوید که برنامه سپر دفاع موشکی، برای مقابله با حمله‌های موشکی کشورهایی چون ایران و کره شمالی است، اما مسکو این طرح را از اساس ضد روسی می‌داند و ‌آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود قلمداد می‌کند.


بخشی از این طرح شامل استقرار رادار در جمهوری چک و موشک در لهستان است. روسیه تهدید کرده است که اگر واشینگتن این طرح را متوقف نکند، موشک‌های اسکندر خود را در مرزهای غربی این کشور مستقر خواهد کرد.


سپر دفاع موشکی آمریکا در داخل این کشور نیز با انتقاد همراه شده است. مخالفان این طرح و از جمله هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آینده ایالات متحده این طرح را پرهزینه و نامطمئن خوانده است.


بنا بر اعلام وزارت دفاع ایالات متحده این طرح نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. آزمایش روز گذشته آمریکا در حدود ۱۲۰ میلیون دلار هزینه در برداشته است.


XS
SM
MD
LG