لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۲۸

مشايی: دولت ذره‌ای در برابر خدشه به سلامت انتخابات کوتاه نمی‌آيد


اسفنديار رحيم مشايی،‌مشاور رييس جمهوری ايران، گفته است،‌ دولت محمود احمد نژاد نسبت به ايجاد «خدشه» در انتخابات رياست جمهوری واکنش نشان خواهد داد و در اين زمينه «ذره ای» کوتاه نخواهد آمد.

اسفنديار رحيم مشايی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی،‌ايرنا، که روز یکشنبه چهارم فروردین ماه منتشر شده ، گفته است:« مردم بايد بدانند که دولت خدمتگزار ذره‌ای در برابر هر تلاشی ولو مذبوحانه برای ايجاد خدشه به سلامت انتخابات کوتاه نخواهد آمد.»

مشاور محمود احمدی نژاد در ادامه گفته است:«رييس جمهوری تاکيد جدی بر اين امر دارد و حتی بيان کرده است که اگر احساس کنم به طور پنهان و آشکار شائبه‌ای به تامين سلامت انتخابات وجود داشته باشد با جديت با آن برخورد خواهم کرد.»

رسانه های اصولگرای مخالف دولت محمود احمدی نژاد، از اسفنديار رحيم مشايی به عنوان نامزد مورد حمايت دولت انتخابات ریاست جمهوری ياد می کنند.

در همین زمینه،‌محمدرضا باهنر، از چهره‌های عمده اصول‌گرا و از نامزدهای انتخابات آينده درباره احتمال حمايت محمود احمدی‌نژاد از نامزدی اسفنديار رحيم‌مشايی هشدار داده است.

در حالی اسفندیار رحیم مشایی گفته است که دولت نسبت به سلامت انتخابات حساس است که پيشتر محمود احمدی نژاد نیز در خصوص احتمال «مهندسی انتخابات» هشدار داده بود. محمود احمدی نژاد در مراسم بزرگداشت سالروز ۲۲ بهمن سال گذشته گفته بود:«شنيده شده است کسانی می‌خواهند انتخابات را مديريت و مهندسی کنند.»

اظهارات محمود احمدی نژاد واکنشی به اظهارات علی سعيدی، نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران بود که در ۱۹ دی ماه سال گذشته گفته بود: وظيفه سپاه پاسداران « مهندسی معقول و منطقی انتخابات است.»

اين اظهارات واکنش های گسترده ای در پی داشت و روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرد، اظهارات علی سعيدی درباره فعال سازی وظايف قانونی سپاه و نه دخالت در انتخابات بوده است.

درحالی که محمود احمدی نژاد و برخی اصلاح طلبان به اظهارات نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران واکنش نشان داده و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند، در مقابل شماری از مقام های سپاه پاسداران طی ماه های اخير نسبت به «بروز فتنه ای جديد» در جريان انتخابات رياست جمهوری آينده هشدار داده اند.

در همين زمينه،‌ سرتيپ محمدعلی آسودی، معاون فرهنگی و تبليغاتی نمايندگی ولی فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،‌ روز دوم فروردين ماه گفته بود: «فتنه‌ای عميق‌تر و گسترده‌تر از فتنه ۸۸ در پيش داريم و فتنه‌ها در انتخابات ۹۲ قبل از انتخابات است. به شکلی که برخی می‌گويند اگر اينچنين نشود، انتخابات را برگزار نمی‌کنند و آن را تحريم می‌کنند.»

در همين زمينه، قاسم روانبخش،‌ عضو شورای مرکزی جبهه پايداری، اخيرا گفته است،‌در صورتی که شورای نگهبان صلاحيت اسفنديار رحيم مشايی را رد کند،‌ احتمالا محمود احمدی‌نژاد واکنش شديدی نشان خواهد داد.

قاسم روانبخش گفته است: «عدم اقدام برای برگزاری انتخابات از سوی دولت و برکناری وزيرکشور و استعفای شخص محمود احمدی‌نژاد از اقداماتی است که احتمال دارد احمدی‌نژاد در صورت رد صلاحيت مشايی صورت بدهد که در اين خصوص تمام پيش بينی‌ها شده است.»

يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران در ۲۴ خردادماه سال جاری قرار است برگزار شود.

«تبعيت» احمدی نژاد از رهيری

در ادامه اين مصاحبه اسفنديار رحيم مشايی تاکيد کرده است: «ميزان تبعيت دولت دکتر احمدی نژاد از رهبر معظم انقلاب با هيچ يک از دولت های پيشين قابل مقايسه نيست.»

مشاور محمود احمدی نژاد همچنين گفته است:« دکتر احمدی نژاد نشان داده است که عزل و نصب افراد در بالاترين سطوح برای اين دولت کار آسانی است.»

وی اضافه کرده است:« رييس جمهوری حتی يک روز مانده به برگزاری انتخابات رياست جمهوری نيز ممکن است تغييراتی را انجام دهد.»
XS
SM
MD
LG