لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۰۸

«یعقوب مهرنهاد به همکاری با گروه های مسلح متهم شده است»


يعقوب مهرنهاد، روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی، که به اعدام محکوم شده است.
يعقوب مهرنهاد، روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی، که به اعدام محکوم شده است.

يعقوب مهرنهاد، روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی، از سوی دادگاهی در استان سيستان و بلوچستان به اعدام محکوم شده است.


بر اساس گزارش ها، دادگاه يعقوب مهرنهاد در دی ماه گذشته بدون حضور هيات منصفه، وکيل و خانواده او برگزار شد و پنج شنبه شب گذشته حکم اعدام وی به خانواده اش ابلاغ شد.


يعقوب مهرنهاد که با چند نشريه استانی همکاری داشته، دبير انجمن «جوانان صدای عدالت» بوده و گفته می شود اتهامات وارده به او به دليل فعاليت های او در اين انجمن بوده است.


اطلاعات متفاوتی درمورد اتهامات وارد شده به اقای مهرنهاد وجود دارد و هنوز هيچ نهاد رسمی در مورد اتهام اقای مهرنهاد اظهار نظر نکرده است.


  • «جوانان فعال در انجمن صدای عدالت در زمينه آگاهی بخشی به زنان وکودکان فعاليت چشمگيری داشتند و ازجمله به مناطق محروم اين استان سفر می کردند و با خانواده های زنانی که اقدام به خودسوزی کردند، گفت و گو می کردند»
مرتضی سنی یاری

مرتضی سنی ياری، از فعالان حقوق مدنی در استان سيستان و بلوچستان، در اين باره به راديو فردا می گويد: «آقای مهرنهاد به همکاری با گروه های مسلح و گسترس خط مشی اين گروه ها از طريق فعاليت در انجمن جوانان صدای عدالت متهم شده است».


اگرچه آشکار نيست که يعقوب مهرنهاد اين اتهامات را پذيرفته است يا نه، اما به گفته نزديکان او و فعالان حقوق مدنی استان سيستان و بلوچستان، فعاليت انجمن صدای عدالت به موضوعات مربوط به حقوق بشر استان سيستان و بلوچستان محدود بود.


به گفته آقای سنی ياری جوانان فعال در انجمن صدای عدالت در زمينه آگاهی بخشی به زنان وکودکان فعاليت چشمگيری داشتند و ازجمله به مناطق محروم اين استان سفر می کردند و با خانواده های زنانی که اقدام به خودسوزی کردند، گفت و گو می کردند.


در ارديبهشت سال ۱۳۸۶ پس از درگيری های که بخشی به دليل فعاليت های مسلحانه گروه جندالله به رهبری عبدالمالک ريگی، ايجاد شد، نيروی انتظامی استان سيستان و بلوچستان دوری از بازداشت ها را آغاز کرد که در ميان دستگير شدگان چند تن از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران نيز حضور داشتند.


پس از مدتی تعدادی از بازداشت شدگان آزاد شدند، اما يعقوب مهرنهاد به اتهامی که از سوی مقامات قضايی همکاری با گروه عبدالمالک ريگی مطرح شد، همچنان در بازداشت باقی ماند.


بر اساس این گزارش ها، آقای مهرنهاد بيش از پنج ماه در بازداشتگاه های وزارت اطلاعات به سر برده و پس از آن به مدت دو ماه بدون هيچ حکمی در زندان مرکزی زاهدان زندانی شد.


به نوشته خبرنامه اميرکبير خانواده آقای مهرنهاد می گويد درآخرين ملاقاتشان با وی در حدود دو ماه پيش، آثار شکنجه بر سر و صورت و بدن فرزندشان آشکار بوده و وی به شدت دچار کاهش وزن شده بود.


XS
SM
MD
LG