لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۶

رييس موساد: وجود احمدی نژاد برای اسرائيل بهتر است


مئير داگان اظهار نظر کرد که خشونت برخاسته از اتهام تقلب در انتخابات تفاوتی با اختلاف های مشابه در ساير دمکراسی ها ندارد و بحث ها در ميان نخبگان ايران در اين زمينه، يک امر داخلی است.
مئیر داگان، رییس موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، روز سه شنبه گفت: وجود دولت تندرو محمود احمدی نژاد در ايران، موجب خواهد شد که اسرائيل بتواند آسان تر تهديد اتمی ايران را برای جهانيان توجيه کند.

به نوشتۀ روزنامه «جروزالم پست»، داگان چند روز پس از اعلام انتخابات رياست جمهوری اسلامی، در برابر کميتۀ روابط خارجی و دفاع کنست، پارلمان اسرائيل سخن می گفت، محمود احمدی نژاد را يک فرد «تندرو و دگم» ناميد و تصريح کرد: «وجود چنين فردی در راس دولت جمهوری اسلامی، موقعيت اسرائيل را برای توجيه خطرها و تهديدهای اتمی ايران آسانتر خواهد کرد.»

وی با اين حال افزود: اسرائيلی ها نبايد فراموش کنند که برنامه های اتمی ايران در زمان نخست وزيری ميرحسين موسوی آغاز شد.

انتخابات رياست جمهوری ايران روز جمعه ۲۲ خرداد برگزار شد و طبق آمار وزارت کشور محمود احمدی نژاد توانسته است بيش از ۶۰ درصد آراء را به خود اختصاص دهد. اما به دنبال اعلام نتايج انتخابات و اعتراض نامزدهای اصلاح طلب درگيری هايی بين معترضان و نيروهای ضد شورش در تهران و برخی شهر رخ داده است.

رييس موساد در اظهار نظر پيرامون رويدادهای جاری در ايران گفت: «آنچه اهميت دارد، موضع رهبر حکومت ايران است که تغييری در آن ديده نمی شود. شورش ها تنها در تهران و يک منطقۀ ديگر روی می دهد و اين آشوب ها به يک انقلاب تمام عيار تبديل نخواهد شد.»

«وجود چنين فردی در راس دولت جمهوری اسلامی، موقعيت اسرائيل را برای توجيه خطرها و تهديدهای اتمی ايران آسانتر خواهد کرد.»

رییس موساد
مئير داگان اظهار نظر کرد که خشونت برخاسته از اتهام تقلب در انتخابات تفاوتی با اختلاف های مشابه در ساير دمکراسی ها ندارد و بحث ها در ميان نخبگان ايران در اين زمينه، يک امر داخلی است.

روز دوشنبه صدها هزار نفر از معترضان به نتايج انتخابات به دعوت ميرحسين موسوی در تهران راهپيمايی مسالمت آميزی را برگزار کردند که در اثر تيراندازی به سوی تظاهرکنندگان هشت نفر کشته شدند.

برنامه هسته ای ايران

ریيس سازمان اطلاعاتی موساد درباره رويکرد ايران در مقابل جامعه بين المللی گفت: «جمهوری اسلامی از نزديک واکنش آمريکا به تهديد اخير کرۀ شمالی را دنبال می کند. اگر ايرانی ها دريابند که ايالات متحده قادر به غلبه بر کيم جونگ ايل، ديکتاتور کرۀ شمالی نيست، اين امر بر گفت و گو های آيندۀ با آمريکا تاثير خواهد گذاشت.»

به گفتۀ ریيس سازمان موساد، واشينگتن به ديپلماسی نرم در برابر جمهوری اسلامی روی آورده و حکومت تهران فکر می کند که سرانجام جهان نيز چنين رويکردی خواهد داشت.

به باور آقای داگان، جمهوری اسلامی ايران می خواهد در کسوت مصر سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ جلوه کند و همکاری های گسترده ای بين ايران، کرۀ شمالی و سوريه صورت می گيرد.

ریيس موساد تاکيد کرد: انديشۀ تسليحات اتمی ايران، تهديدی برای موجوديت اسرائيل است و اين تهديد بايد از ميان برداشته شود.

اسرائيل همراه با کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در صدد دستيابی به سلاح هسته ای است. اين در حالی است که ايران با رد اين اتهام می گويد برنامه هسته ای اين کشور در راستای توليد انرژی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG