لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۱۹
سعيد مرتضوی، رييس سابق سازمان تامين اجتماعی، از هشت روزنامه از جمله روزنامه های شرق، اعتماد، همشهری، مردم سالاری، جوان و ايران به اتهام «افترا» و « نشر اکاذيب» شکايت کرده است.

به گزارش روز شنبه هفتم دیماه خبرگزاری مهر، سعيد ايوبی،‌وکيل سعيد مرتضوی، گفته است که موکلش از اين ۸ روزنامه به دليل چاپ نکردن جوابيه اش در پاسخ به گزارش کميته تحقيق و تفحص مجلس از سازمان تامين اجتماعی به دادسرای فرهنگ و رسانه شکايت کرده است.

نتايج گزارش تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعی ايران در دوران مديريت سعيد مرتضوی در آذرماه سال جاری در رسانه های ايران بازتاب گسترده ای داشت. در اين گزارش سعيد مرتضوی به فساد و تخلفات گسترده مالي بالغ بر ده‌ها هزار ميليارد تومان متهم شده است.

این گزارش همچنين همچنين بابک زنجانی، سرمايه دار ايرانی، را متهم می‌کند که با حمايت دولت پيشين، بخشی از کارخانجات شرکت سرمايه‌گذاری تامين اجتماعی، شستا، با ارزشی بيش از ۵۰ هزار ميليارد تومان را به يک‌سوم قيمت و با پرداخت مبلغ ۱۷ هزار ميليارد تومان خريداری کرده که آن هم با چک تضمينی بوده است.

سعيد مرتضوی در نامه ای به گزارش تحقيق و تفحص مجلس پاسخ داد و اتهام مطرح شده در اين گزارش را رد کرد.

با اين حال وکيل سعيد مرتضوی، دادستان سابق تهران، می گويد:«بر اساس تبصره ۳ ماده ۲۳ قانون مطبوعات، اين روزنامه ها بايد فضايی دو برابر حجم خبری که در اين باره منتشر کرده اند را به چاپ جوابيه اختصاص می دادند که اين اقدام انجام نشد.»

وی اضافه کرده است:« در خصوص افترا و نشر اکاذيب شکايتی عليه اين روزنامه ها مطرح شده که پرونده اين شکايت ها برای رسيدگی به شعبه ۴ و ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال شده است.»

سعيد ايوبی سعيد ايوبی پيشتر گفته بود که سعيد مرتضوی از عليرضا محجوب، نماينده تهران و رئيس کميته تحقيق و تفحص مجلس از سازمان تامين اجتماعی، و علی ربيعی، وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعی، شکايت کرده است.

تحويل اسامی نمايندگان‌ دريافت‌کننده بن‌کار‌ت

در همين حال، يک نماينده مجلس روز شنبه گفته که قرار است اسامی نمايندگان دريافت‌کننده بن کارت‌های هديه از سازمان تامين اجتماعی به «هیأت نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس» تحويل داده شود.

به گزارش «خانه ملت»، وب سايت خبری مجلس، عوض حيدرپور شهرضايی، عضو هيات نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس، با اعلام اينکه اسامی نمايندگان دريافت‌کننده بن کارت هم‌اکنون در اختيار هیأت تحقيق و تفحص از سازمان تأمين اجتماعی قرار دارد، گفته است:« قرار است که محمد حسن ابوترابی‌فرد به‌عنوان رئيس هیأت نظارت بر رفتار نمايندگان و نايب رئيس مجلس هماهنگی‌های لازم را برای دريافت اسامی نمايندگان مربوطه انجام دهد.»

در گزارشی که هيات تحقيق و تفحص مجلس از سازمان تامين اجتماعی همچنين تصريح شده بود که سعيد مرتضوی، مبالغی را به صورت بن کارت به نمايندگان مجلس هديه داده بود.

سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران، پس از آن که در جريان اعتراضات به نتيجه انتخابات رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ دست کم ۳ تن از بازداشت‌شدگان راهپيمايی ۱۸ تير در بازداشتگاه کهريزک کشته شدند از مقام قضايی خود برکنار شد. محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری سابق ايران، ابتدا سعيد مرتضوی را به رياست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سپس به رياست سازمان تامين اجتماعی منصوب کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG