لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۳۹

«ماهواره کره شمالی به زودی پرتاب می‌شود»


سايت موشکی موسودان‌- ری در کره شمالی
رسانه های کره شمالی روز شنبه اعلام کردند: اقدامات مقدماتی برای پرتاب «ماهواره» خود را به پايان رسانده است و اين ماهواره به زودی پرتاب خواهد شد.

مقامات کمیته فناوری فضایی کره شمالی روز شنبه اعلام کردند مقدمات پرتاپ ماهواره «کوانگ مينگ سونگ ۲» به پایان رسیده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه هشدار داده بود در صورتی که کره شمالی اقدام به پرتاپ این موشک کند جامعه جهانی واکنش نشان خواهد داد تا نشان دهد اقدامات پیونگ یانگ از مجازات معاف نخواهد بود.

شنبه نخستین روز از جدول زمانی چهار روزه است که برای زمان پرتاپ این موشک اعلام شده است. پیشتر اعلام شده بود که اين موشک بين روزهای شنبه و چهارشنبه و به وقت محلی بين ساعات ۱۱ صبح تا چهار بعدازظهر پرتاب خواهد شد.

مقامات کره شمالی در بيانيه ای نیز به خطوط هوایی هشدار داده بود که از پرواز در مسير شرق اين کشور، شمال ژاپن به سمت اقيانوس اطلس خودداری کنند.

بر اثر پيش‌بينی‌های هواشناسی در سايت موشکی موسودان‌- ری در ساحل کشور کره هوا ابری اما آرام خواهد بود و اين يعنی پرتاب موشک در هر زمانی در طول مدت اعلام شده، امکان‌پذير است.

تارو آسو، نخست‌وزير ژاپن هم روز پنجشنبه گفته بود که اين پرتاب احتمالاً روز شنبه انجام خواهد شد.

کره‌شمالی می‌گويد که اين پرتاب با هدف فرستادن يک ماهواره مخابراتی آزمايشی انجام می‌گيرد اما به نوشته روزنامه آمریکایی نيويورک‌تايمز، واشینگتن و متحدانش به اين پرتاب به چشم يک نمايش فناوری ساخت موشک‌های باليستيک و تلاشی برای جای گرفتن در فهرست بلندبالای مسائل سياست خارجی باراک اوباما، نگاه می‌کنند.

کشورهای همسايه کره‌شمالی روز جمعه را در آماده‌باش به سر بردند. ناوگان‌های جنگی با رادارهای رهگيری موشک در آب‌های نزديک کره‌شمالی استقرار پيدا کردند. گزارش شده که دولت پيونگ‌يانگ هم برای دفع هر گونه تهديدی عليه سايت موشکی خود، جت‌های جنگنده خود را در نزديکی آن مستقر ساخته است.

لی جونگ‌- جو، يک سخنگوی دولت کره‌جنوبی در سئول، به روزنامه نيويورک تايمز گفته است «خيلی زود است که بگوئيم آيا هدف شمال پرتاب ماهواره است يا آزمايش موشک، اما موضع اساسی ما آن است که اين پرتاب آزمايشی چه مربوط به يک موشک باشد چه به هر چيز ديگر، تهديدکننده صلح و ثبات در شبه‌جزيره کره است.»

واشینگتن، توکيو و سئول نتوانسته‌اند کره‌شمالی را متقاعد کنند که از آزمايش موشکی خود صرف‌نظر کند، از اين رو در پی به وجود آوردن جبهه‌ای متحد با همراهی روسيه و چين هستند تا پس از انجام آزمايش اقداماتی تنبيهی را عليه اين کشور در سازمان ملل پی بگيرند و در عين حال تلاش کنند تا اين کشور را بار ديگر به مذاکره با گروه شش برای پايان بخشيدن به برنامه هسته‌ای‌اش ترغيب کنند.

کره شمالی به واسطه قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل اجازه آزمايش موشک‌های باليستيک را ندارد

برای کيم جونگ ايل، رهبر کره‌شمالی آزمايش موفقيت‌آميز پرتاب موشک نشان دهنده در اختيار داشتن فناوری پيشرفته پرتاب موشک است. در گزارش اخير مرکز پژوهش‌های کنگره آمريکا آمده است که «بر اساس شواهد و مدارک کره‌شمالی معاملات گسترده موشکی و احتمالاً قطعات مربوط به کلاهک‌های هسته‌ای با کشورهای ايران، پاکستان، روسيه، يمن و ليبی دارد».

از اين رو روزنامه نيويورک تايمز در گزارش خود در این باره نوشته است:« کيم جونگ ايل شايد از دلال‌های تسليحاتی برای منطقه خاورميانه نيز برای مشاهده و نظارت بر اين پرتاب دعوت به عمل آورد. به نوشته اين روزنامه برخی متخصصان براين عقيده‌اند که موشک مورد آزمايش، برآمده از موشک‌های تاپودانگ-۲ است که کره‌شمالی از دهه ۱۹۹۰ ميلادی در حال بسط و توسعه آن است.»
XS
SM
MD
LG