لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۲۷

مذاکرات اوباما و رهبران کنگره برای حل بحران اقتصادی


باراک اوباما می گوید رهبران کنگر نیز موافقند که وضعیت اقتصادی فعلی نیازمند اقدامی سریع است.
باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز جمعه با رهبران کنگره ديدار و در مورد طرح نجات مالی برای مقابله با بحران اقتصادی در اين کشور مذاکره کرد.

برخی از قانونگذاران جمهوريخواه می گويند هزينه طرح ۸۵۰ ميليارد دلاری آقای اوباما بسيار بالا است و نمی تواند به احيا سريع اقتصاد بحران زده آمريکا کمک کند.

نانسی پلوسی، رييس مجلس نمايندگان آمريکا،، پس از ديدار با باراک اوباما به خبرنگاران گفت : نمايندگان جمهوريخواه «پيشنهادهای سازنده ای» ارائه کردند که آنها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

آقای اوباما پيش از آغاز این ديدار، خواستار همکاری اعضای کنگره برای حمايت از این طرح شد.

باراک اوباما گفت: با اين حال تاييد می کنم که هنوز اختلاف نظرهايی بين دولت و اعضای کنگره درباره جزئيات اين طرح وجود دارد.

رييس جمهوری آمريکا با اين حال افزود: آنچه همه را متحد می کند اين است که هم اکنون با بحران اقتصادی مواجه ايم که می بايست آن را حل کرد.

باراک اوباما در سومين روز کاری خود به مسئله اصلی مورد توجه آمريکايی ها يعنی بحران اقتصادی پرداخت. به باور تحليلگران رکود اقتصادی که از ۱۳ ماه پيش اغاز شده است عميق ترين بحرانی است که پس از دهه ۱۹۳۰ تاکنون رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، از روز سه شنبه که آقای اوباما به طور رسمی رييس جمهور آمريکا شده است تا روز جمعه وی قادر نبوده است با جمهوريخواهان به يک زمينه مشترک درباره طرح محرک اقتصادی خود دست يابد.

جان بوهر، رهبر اقليت جمهوريخواه در مجلس نمايندگان، پس از ديدار با باراک اوباما گفت که وی و همکاران جمهوريخواهش به رييس جمهوری آمريکا گفته اند که طرح محرک اقتصادی وی بسيار هزينه بر و فاقد سرعت لازم است.

وی افزود: نمايندگان جمهوريخواه طرح خود را به آقای اوباما برای اقدام سريع در خصوص تخفيف های مالياتی برای مردم و صنايع کوچک را ارائه کرده اند.

بنا بر اين گزارش ها، قرار است به دنبال در خواست جمهوريخواهان در مجلس نمايندگان آقای اوباما باردیگر در هفته آينده با انها ديدار کند.

در همين حال، رابرت گيبس، مسئول مطبوعاتی کاخ سفيد، روز جمعه در گفت وگو خبرنگاران گفت : آقای اوباما و کنگره توافق دارند که بايد هرچه سريع تر راه حلی برای وضعيت اقتنصادی کنونی پيدا کرد.

رابرت گيبس همچنين گفت: باراک اوباما در خصوص تقويت سيستم مقرارت مالی سريع اقدام خواهد کرد و در صورتی که به سرعت اقدام نشود رکود اقتصادی ممکن است به بيکاری دو رقمی در کشور منجر شود.

مسئول مطبوعاتی کاخ سفید افزود: در طرح محرک اقتصادی آقای اوباما، تاکيد شده است برای موثر بودن اين طرح، ۷۵ درصد از ۸۲۵ ميليارد دلار طی ۱۸ ماهه هزينه شود تا از اين طريق بر اقتصاد بيمار آمريکا سريع تاثير بگذارد.

آقای گيبس گفت:«آقای اوباما معتنقد است ۷۵ در صد اين پول می بایست طی ۱۸ ماه هزينه شود تا از طريق آن برای مردم شغل ايجاد شده و بارديگر اقتصاد احيا شود.»
XS
SM
MD
LG