لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۰

دعوت از ديپلمات های ايرانی برای شرکت در سخنرانی اوباما


ميزبانان مصری برگزار کننده سخنرانی باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا، از ديپلمات های ايرانی حاضر در قاهره دعوت کرده اند تا در اين سخنرانی شرکت کنند.

حضور احتمالی ديپلمات های ايرانی در فهرست شرکت کنندگان سخنرانی باراک اوباما در دانشگاه قاهره از اين جهت اهميت دارد که دو کشور روابط ديپلماتيک ندارند و ديپلمات های اين کشور سعی می کردند از مواجه شدن با همتایان آمریکایی خود پرهيز کنند.

خبر دعوت از ديپلمات های ايرانی برای شرکت در سخنرانی آقای اوباما در حالی منتشر می شود که مشخص نيست این ديپلمات ها در سخنرانی روز پنجشنبه رييس جمهور آمريکا شرکت کنند.

ابوالقاسم ذاکری، يک ديپلمات ايرانی در قاهره به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است: «وزارت امور خارجه در تهران در حال تصميم گيری درباره شرکت (در سخنرانی) است.»

چنانچه حسين رجبی، بلندپايه ترين ديپلمات ايرانی در قاهره، در سخنرانی رييس جمهور آمريکا شرکت کند، اين نخستين بار خواهد بود که باراک اوباما در حضور ديپلمات های ايرانی صحبت می کند.

دانشگاه الازهر و دانشگاه قاهره به طور مشترک ميزبانی سخنرانی باراک اوباما را بر عهده دارند و صدها دعوتنامه را برای شخصيت های مصری و ديپلمات های خارجی در اين کشور ارسال کرده اند.

شما می توانید سخنرانی رییس جمهور آمریکا را به فارسی از طریق SMS دريافت کنيد.

روز جمعه، در اقدامی که تغيير در رويکرد واشینگتن در قبال ايران ارزيابی شده است، وزارت امور خارجه آمريکا در پيامی به سفارتخانه های اين کشور در سراسر جهان، به آنها اختيار داده است تا از ديپلمات های ايرانی برای حضور در مراسم «روز استقلال» آمريکا دعوت کنند.

آمريکا در چهارم ژوئيه سال ۱۷۷۶ استقلال خود را از بريتانيا اعلام کرد و به همين مناسبت هر سال دراين روز جشن استقلال برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه هفته گذشته اين پيام را به سفارتخانه ها و کنسولگری های خود ارسال کرده است.

يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا که خواست نامش فاش نشود، به اين خبرگزاری گفته است: در اين پيام آمده است که امکان دارد از نمايندگان دولت ايران برای حضور در اين مراسم دعوت به عمل آيد.

مشخص نيست چه تعداد از سفارتخانه ها و کنسولگری های آمريکا از مقامات ايرانی برای حضور در مراسم چهارم ژوئيه دعوت خواهند کرد. همچنين معلوم نيست که آيا مقامات ايران به اين دعوتنامه ها پاسخ مثبت خواهند داد یا نه.
XS
SM
MD
LG