لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۲

القاعده مصریان را به مقاومت در برابر اوباما فراخواند


ایمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده، مردم مصر را به ایستادگی در برابر رئیس جمهور آمریکا فراخوانده است.
در آستانه سفر باراک اوباما به مصر و سخنرانی او درباره رابطه آمريکا با جهان اسلام، ايمن الظواهری، مرد شماره دو سازمان تروريستی القاعده، با «جنايتکار» خواندن رئيس جمهور آمريکا از مردم مصر خواست به مقابله با وی برخيزند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، ايمن الظواهری در يک پيام صوتی که در اينترنت منتشر شده است، با انتقاد از سخنرانی روز پنج‌شنبه باراک اوباما در قاهره درباره رابطه با جهان اسلام گفته است، اين سخنرانی «پيام خونينی» را که نظاميان آمريکا برای مسلمانان در عراق و افغانستان ارسال می‌کنند تغيير نخواهد داد.

القاعده از زمان انتخاب باراک اوباما به عنوان رئيس جمهور آمريکا بارها وی را آماج حملات شديد خود قرار داده است. آسوشيتدپرس می‌نويسد، بسیاری از تحليل‌گران بر اين باورند که اين سازمان تروريستی از اين بابت نگران است که رئيس جمهور جديد آمريکا موفق به اصلاح وجهه آمريکا در جهان اسلام شود.

سخنرانی آقای اوباما در دانشگاه قاهره که قرار است روز پنج‌شنبه و در جريان سفر وی به مصر انجام شود، اقدامی مهم در اين چارچوب تلقی می‌شود.

ايمن الظواهری در پيام صوتی خود همچنين گفته است: «پيام خونين اوباما از سوی مسلمانان دريافت شده و می‌شود و با تبليغات، ديدارهای نمايشی و حرف‌های زیبا قابل کتمان نيست.»

مرد شماره دو القاعده که خود نيز مصری است از کسانی که در مصر از باراک اوباما استقبال می‌کنند به عنوان «بردگان آمريکا» نام برده و مقام‌های مصری را متهم کرده است که مصر را به «ايستگاه بين‌المللی شکنجه در جنگ آمريکا با اسلام» تبديل کرده‌اند.

هنوز واقعی يا جعلی بودن پيام دوازده دقيقه‌ای الظواهری که با عنوان «شکنجه‌گران مصر و جاسوسان آمريکا به استقبال اوباما می‌روند» به سايت‌های اينترنتی اسلام‌گرايان ارسال شده، از سوی کارشناسان تاييد نشده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس واکنش شديد القاعده به سخنرانی روز پنج‌شنبه باراک اوباما در دانشگاه قاهره را نمايانگر اهميت اين سخنرانی در بهبود روابط ايالات متحده و جهان اسلام دانسته است.

رئيس جمهور آمريکا پنج‌شنبه از عربستان سعودی به مصر می‌رود. کاخ سفيد سخنرانی وی را رويدادی مهم به منظور مشارکت دادن کشورهای اسلامی در روند گفت‌وگو و مذاکره توصيف کرده است.

کاخ سفيد می‌گويد سخنرانی رئيس جمهور آمريکا در قاهره در واقع دليل ديگری است بر تعهدات باراک اوباما در راستای سياست تعامل بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل.

کاخ سفيد همچنين پيش‌بينی کرده است که باراک اوباما در سخنرانی خود به کشورهای ايران، عراق و بحران اسرائيل و فلسطين نيز اشاره کند.

در همين حال بسياری انتظار داشتند رئيس جمهور آمريکا به جای مصر، اندونزی را که پرجميعت‌ترين کشور مسلمان جهان و جايی است که وی دوران کودکی خود را گذرانده برای سخنرانی انتخاب کند.

اما هفته گذشته يکی از مقامات ارشد دولت اوباما در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که مصر علاوه بر اين که يکی از متحدين استراتژيک و عمده آمريکاست، کشوری مهم در جهان اسلام محسوب شده و نقشی اساسی در خاورميانه ايفا می‌کند.

ميشل دون، کارشناس امور سياسی کشورهای عرب، می‌گويد اگرچه هيچ محل صددرصد مناسبی را نمی‌توان برای سخنرانی باراک اوباما در نظر گرفت، قاهره بدون ترديد انتخابی منطقی است.

ميشل دون می‌افزايد انتخاب قاهره نشان می‌دهد که اوباما درصدد درگير کردن خود با دشوارترين مسائل است و نه اين که در برابر دشوارترين مسائل بخواهد راه آسانی را برگزيند.

XS
SM
MD
LG