لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۶

استقبال باراک اوباما از آزادی دو شهروند آمريکايی بازداشتی در ايران


جاشوا فتال (راست) و شان بائر در فرودگاه مسقط
باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه در بيانيه ای از آزادی جاشوا فتال و شان بائر، دو شهروند آمريکايی بازداشتی در ايران استقبال کرد. جاشوا فتال و شان بائر پس از آزادی به قيد وثيقه از زندان اوين و ترک ايران وارد مسقط پايتخت عمان شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جاشوا فتال و شان بائر از طريق يک هواپيمای خطوط هوايی عمان وارد فرودگاه مسقط شدند و پدر جاشو فتال گفته است:«هر دو خوشحال، سلامت و سرحال هستند.»

دو آمریکایی زندانی در ایران پس از آزادی وارد عمان شدند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00


باراک اوباما در بيانيه خود از آزادی اين دوشهروند امريکايی از زندان در ايران استقبال کرده و گفته است:«من از آزادی شين بائر و جاش فتال از زندان در ايران استقبال می کنم و بسيار خوشحالم که آنها به خانواده های و عزيزانشان پيوسته اند.»

باراک اوباما همچنين از سلطان قابوس بن سعيد، سلطان عمان، جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق و مقامات دولت سوئيس و همه کسانی که درآزادی اين دو شهروند آمريکايی در ايران نقش داشته اند تشکر کرده است.

جاشوا فتال و شان بائر، دو شهروند آمريکايی متهم به «ورود غيرقانونی» و «جاسوسی» در ايران روز چهارشنبه سی ام شهريورماه با سپردن وثيقه از زندان اوين آزاد شدند.

اين دو شهروند آمريکايی پس از آزادی تحويل هيات سفارت عمان شدند و بلافاصله برای خروج از ايران به سمت فرودگاه مهرآباد تهران حرکت کردند. اين دو شهروند آمريکايی سپس فرودگاه مهرآباد را به مقصد عمان ترک کردند.

به گزارش ايرنا، اين دو شهروند آمريکايی از «وضعيت سلامتی خوبی برخوردار» بودند و در فرودگاه مهرآباد حاضر به انجام مصاحبه با خبرنگاران نشده اند.

اين خبرگزاری اضافه کرده است، يکی از اين دو شهروند آمريکايی پيش از ترک تهران با خانواده اش گفت وگوی تلفنی داشته است.

همين خبرگزاری پيشتر گزارش داه بود که سفير سوئيس، به عنوان حافظ منافع دولت آمريکا در ايران و همچنين سفير عمان در مقابل زندان اوين حاضر شده بودند و سفير عمان برای مذاکره و انجام امور اداری به داخل زندان اوين رفته بود.

مسعود شفيعی، وکيل‌مدافع دو شهروند آمريکايی نيز در اين بار گفته بود که دولت عمان وثيقه صادره از سوی دادگاه را تامين کرده است.

مسعود شفيعی همچنين گفته است:« صبح چهارشنبه در شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجديد نظر مستقر در دادگاه انقلاب حضور يافتم و موافقت شعبه مذکور مبنی بر تبديل قرار بازداشت به وثيقه را اخذ کردم. »

بيانيه خانواده های دو شهروند آمريکايی

در همين حال، خانواده های جاشوا فتال و شان بائر، در بيانيه ای ضمن ابراز خوشحالی از آزادی فرزندانشان از اقدامات سلطان قابوس بن سعيد، سلطان عمان، و همه کسانی که در راستای ازادی اين شهروندان آمريکايی در ايران فعاليت کرده اند، تقدير و تشکر کرده اند.

اين خانواده ها همچنين گفته اند به همراه سارا شورد به عمان سفر کرده اند تا از جاشوا و شان استقبال کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه علاوه بر خانواده های این شهروند آمریکایی و سارا شورد، سفیر آمریکا در عمان نیز برای استقبال از این دو به فرودگاه مسقط آمده بود.

شين بائر و جاش فتال به اتهام «ورود غير قانونی به خاک ايران و جاسوسی برای آمريکا» در مردادماه سال ۸۸، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب هر کدام به هشت سال زندان محکوم شدند.

متهم سوم پرونده يعنی سارا شورد که با توديع وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی از سوی کشور عمان از ايران خارج شده است در جلسه دادگاه حاضر نشد.

قوه قضاييه اخيرا خواستار توديع وثيقه برای آزادی موقت اين دو شهروند آمريکايی شده بود ولی به دليل آنچه که مرخصی رفتن قاضی دوم پرونده اعلام شد، وکيل آنها نتوانست که امضای دوم حکم آزادی آنها را بگيرد.

محمود احمدی ‌نژاد، رييس جمهور ايران، روز سه‌ شنبه گذشته در آستانه سفر به سازمان ملل در مصاحبه‌ ای با شبکه تلويزيونی ان ‌بی ‌سی آمريکا وعده داد که دو جوان آمريکايی «دو روز ديگر» آزاد می ‌شوند.

XS
SM
MD
LG