لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۰

دو شهروند آمريکايی پس از آزادی ایران را ترک کردند


جاشوا فتال و شان بائر، دو شهروند آمريکايی متهم به «ورود غيرقانونی» و «جاسوسی» در ايران روز چهارشنبه سی ام شهريورماه با سپردن وثيقه از زندان اوين آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، اين دو شهروند آمريکايی پس از آزادی تحويل هيات سفارت عمان شدند و بلافاصله برای خروج از ایران به سمت فرودگاه مهرآباد تهران حرکت کردند. این دو شهروند آمریکایی سپس فرودگاه مهرآباد را به مقصد عمان ترک کردند و از آنجا عازم آمریکا خواهند شد.

به گزارش ایرنا، این دو شهروند آمریکایی از «وضعيت سلامتی خوبی برخوردار » بودند و در فرودگاه مهرآباد حاضر به انجام مصاحبه با خبرنگاران نشده اند.

این خبرگزاری اضافه کرده است، يکی از اين دو شهروند آمریکایی پيش از ترک تهران با خانواده اش گفت وگوی تلفنی داشته است.

همین خبرگزاری پیشتر گزارش داه بود که سفير سوئيس، به عنوان حافظ منافع دولت آمريکا در ايران و همچنين سفير عمان در مقابل زندان اوين حاضر شده بودند و سفير عمان برای مذاکره و انجام امور اداری به داخل زندان اوين رفته بود.

در همين زمينه، به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، ليويا لئو اگوستی، سفير سوئيس در تهران، و نمايندگان دولت عمان که به عنوان ميانجی برای آزادی دو تبعه آمريکايی به ايران سفر کرده‌اند، قبل از آزادی اين دو زندانی در مقابل زندان اوين حضور داشتند.

مسعود شفيعی، وکيل‌مدافع دو شهروند آمريکايی نيز در اين باره به خبرنگار ايسنا گفته بود که دولت عمان وثيقه صادره از سوی دادگاه را تامين کرده است.

مسعود شفيعی همچنين گفته است:« صبح چهارشنبه در شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجديد نظر مستقر در دادگاه انقلاب حضور يافتم و موافقت شعبه مذکور مبنی بر تبديل قرار بازداشت به وثيقه را اخذ کردم. »

بیانیه خانواده های دو شهروند آمریکایی

در همين حال، خانواده های جاشوا فتال و شان بائر، در بيانيه ای ضمن ابراز خوشحالی از آزادی فرزندانشان از اقدامات سلطان قابوس بن سعيد، سلطان عمان، و همه کسانی که در راستای ازادی اين شهروندان آمريکايی در ايران فعاليت کرده اند، تقدير و تشکر کرده اند .

اين خانواده ها همچنين گفته اند به همراه سارا شورد به عمان سفر کرده اند تا از جاشوا و شان استقبال کنند.

شين بائر و جاش فتال به اتهام «ورود غير قانونی به خاک ايران و جاسوسی برای آمريکا» در مردادماه سال ۹۰، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب هر کدام به هشت سال زندان غير قطعی محکوم شدند.

متهم سوم پرونده يعنی سارا شورد که با توديع وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی از سوی کشور عمان از ايران خارج شده است در جلسه دادگاه حاضر نشد.

قوه قضاييه اخيرا خواستار توديع وثيقه برای آزادی موقت اين دو شهروند آمريکايی شده بود ولی به دليل آنچه که مرخصی رفتن قاضی دوم پرونده اعلام شد، وکيل آنها نتوانست که امضای دوم حکم آزادی آنها را بگيرد.

محمود احمدی ‌نژاد، رييس جمهور ايران، روز سه‌ شنبه گذشته در آستانه سفر به سازمان ملل در مصاحبه‌ ای با شبکه تلويزيونی ان ‌بی ‌سی آمريکا وعده داد که دو جوان آمريکايی «دو روز ديگر» آزاد می ‌شوند.

در هفته اخير هياتی از چهار رهبر مسيحی و مسلمان آمريکايی که برای درخواست آزادی اين دو آمريکايی زندانی به تهران سفر کرده‌ بود گفته بودند که آزادی جاش فتال و شين باوئر «نزديک است.»
XS
SM
MD
LG