لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۰

«اوپک احتمالا کاهش توليد نفت را به تاخير می اندازد»


دو دور کاهش توليد سهميه نفت اوپک نيز نتوانسته است تا روند نزولی بهای نفت را متوقف کند. (عکس: AFP)

وزيران نفت کشورهای عضو اوپک، در آستانه نشست روز شنبه در قاهره، اعلام کردند، به رغم کاهش تقاضا و بهای نفت در بازارهای جهانی، احتمالا تصميم درباره دور تازه کاهش توليد را به تعويق خواهند انداخت.


به دنبال کاهش تقاضا برای نفت از سوی مصرف کنندگان در کشورهای غربی، اوپک از ماه سپتامبر تاکنون دو بارسقف توليد خود را کاهش داده است و اکنون اين کشورها نگرانند که نتوانند مانع سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی شوند.


وزيران نفت کشورهای عضو سازمان اوپک می گويند: اين سازمان ممکن است تصميم درباره کاهش توليد خود را تا ماه آينده که قرار است نشست اوپک در الجزيره تشکيل شود، به تعويق بيندازد.


ايران، کويت، قطر و نيجريه تاييد کرده اند که احتمال دارد، تصميم به کاهش تولید به ماه آينده موکول شود.


غلامحسين نوذری، وزير نفت ايران، درباره نشست قاهره گفت:«اين نشست، مشورتی است. ما اطلاعات بيشتری را تهيه می کنيم و تصميم نهايی شايد در الجزيره اتخاذ شود.»


عبدالله العطيه، وزير نفت قطر، نيز گفت: احتمالا تصميم درباره کاهش توليد در نشست الجزيره اتخاد خواهد شد و نشست قاهره برای بررسی وضعیت موجود است.


به گزارش رويترز، اين در حالی است که برخی از اعضای هيئت های نمايندگی حاضر در اين نشست می گويند، همچنان اين احتمال وجود دارد که اعضای اوپک در نشست قاهره تصميم غير منتظره ای را اتخاذ کنند.


يکی از اعضای اين هيئت ها می گويد:«درباره کاهش مجدد ميزان توليد اجماع وجود دارد، ولی مسئله فقط زمان اين کاهش است.»


به دنبال تشديد بحران مالی در جهان و ورود اقتصاد جهانی به دوره رکود، بهای نفت خام در بازارهای جهانی که در ماه ژوئيه به ۱۴۷ دلار برای هر بشکه رسيده بود، در هفته های اخير، به حدود ۵۰ دلار در هر بشکه تنزل پیدا کرد.


اعضای اوپک در نشست سوم آبان ماه خود، توليد نفت را به ميزان يک و نيم ميليون بشکه کاهش دادند.


دو دور کاهش توليد نفت اوپک نيز نتوانسته است تا روند نزولی بهای نفت را متوقف کند. در حال حاضر کشورهای عضو اوپک، تامين کننده حدود ۴۰ درصد نفت جهان هستند.


گزارش ها حاکی است که تقاضای جهانی برای نفت خام برای نخستين بار از سال ۱۹۸۰ تا کنون به پايين ترين سطح خود رسيده است.


عبدالله العطيه، وزير نفت قطر در اين زمينه گفت:«در صنعت ما، بعضی وقت ها مريض می شويم، ولی هرگز نمی ميريم.»


وی افزود:«ما اين را طی ۲۰ سال گذشته مشاهده کرده ايم، بالا و پايين رفته ايم ولی هميشه بازگشته ايم.»


XS
SM
MD
LG