لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۵۶

درخواست اسلامگرایان پاکستانی برای تغییر نام ایالت خود به «افغانیه»


یک گروه اسلامگرای پاکستانی می گوید نام استان «ایالت مرز شمال غرب» باید به افغانیه تغییر یابد

یک گروه اسلامگرای پاکستانی تصمیم گرفته است که نام یکی از ایالت های شمال غرب پاکستان و هم مرزافغانستان را به « افغانیه» تغییر دهد.


درخواست مقامات این منطقه بحثی که پیشتر توسط ایالت پشتون نشین که در مرز پاکستان و افغانستان ساکن هستند را به یاد دولت فدرال پاکستان آورده است.


مالک ظفرعازم، وزیر قانون استان سرحد شمالی به خبرگزاری رویترز گفته است: «از نظر قانونی منعی برای تغییر نام ایالت وجود ندارد، اما ما می خواهیم به صورت توافقی و دوستانه با دولت فدرال نام ایالت خود را تغییر دهیم».


از زمانی که انگلستان این مناطق را تفکیک کرد، نام این منطقه تا امروزاستان سرحد شمالی باقی مانده است.


به گفته آقای ظفر عازم «دولت ایالتی به دنبال نام های دیگری برای منطقه است ، اما مردم محلی به نام افغانیه علاقه دارند.»


آقای ظفر عازم گفت : «ما پیشنهادات مشخص خود را آماده کرده و بنا داریم قبل از اینکه دولت فدرال اقدامات بازدارنده ای را برای تغییر نام ایالت ها در دستور کار قرار دهد، این کار را انجام دهیم».


به نوشته رویترز مقامات مرکزی برای ارائه نظرات خود در این زمینه در دسترس نبودند.


قوم پشتوی پاکستانی برای مدتی طولانی ازدولت فدرال درخواست می کردند که نام منطقه خود را به اسمی دیگر که بیشتر از منطقه جغرافیایی، نشان دهنده ترکیب نژادی و قومی آنها باشد تغییر دهند.


پیش از این، درخواست های مشابه از سوی مردم پنجابی برای تغییر نام ایالت به پنجاب، سندی ها به سند و بلوچ ها به بلوچستان نیز مطرح شده است.


افغانستان هرگز مرز دو هزارو ۶۴۰ کیلومتری که توسط بریتانیا در زمانی که این مناطق تحت سلطه این کشور بود تعیین شد را به رسمیت نشناخت.


افغانستان می گوبد این مرزها بخشی از خاک افغانستان را دزدیده و ناعادلانه مناطق پشتو نشین را از هم جدا کرده است.


XS
SM
MD
LG