لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۴

آمریکا: مهمترین مساله حفظ اتحاد بین‌المللی علیه ایران است


لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا
لئون پانه‌تا، وزير دفاع آمريکا، روز جمعه گفته است، حمايت یکپارچه جامعه جهانی از تشديد فشار و تحریم عليه ايران برای جلوگيری از دستيابی اين کشور به سلاح اتمی ضروری است.

لئون پانه‌تا که در ديدار با نظاميان يک پايگاه هوايی آمريکا در آلمان صحبت می‌کرد، بار ديگر تاکيد کرد، چنانچه ايران رويکرد هسته‌ای‌اش را تغيير ندهد، ايالات متحده در صورتی که ضروری باشد، «آماده» پاسخ دادن است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، يکی از نظاميان آمريکايی از لئون پانه‌تا در خصوص احتمال مداخله ايالات متحده در رويارويی اسرائيل و ايران پرسيد. وزير دفاع آمريکا بدون پرداختن به اين بخش از مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ايران، به بيان اهميت تلاش‌های بين‌المللی برای توقف فعاليت حساس هسته‌ای جمهوری اسلامی پرداخت.

وزير دفاع آمريکا گفت:«به نظر من مهم‌ترين مساله در حال حاضر حفظ اتحاد جامعه بین المللی در قبال ایران است، تا به اين وسيله بتوانيم با افزايش فشار بر ايران، اين کشور را قانع کنيم که نبايد سلاح هسته‌ای توليد کند، و به جامعه بين‌المللی بپيوندد.»

آقای پانه‌تا اضافه کرده است: «اگر اين کار نکنند، ما همه گزينه‌ها روی ميز داريم و در صورتی که مجبور بشویم، آماده پاسخ دادن خواهيم بود.»

طی ماه‌های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های شدید مالی و نفتی علیه ایران اتخاذ کرده‌اند. ایران در مقابل گفته است که به این تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

وزير دفاع آمريکا تاکنون گزارش روز پنجشنبه روزنامه واشينگتن پست در خصوص اين که به باور وی اسرائيل احتمالا در بهار سال آينده به تاسيسات هسته‌ای ايران حمله می‌کند را رد نکرده است.

لئون پانه‌تا گفته است که در اين خصوص اظهار نظر نمی‌کند.

ديويد ايگنيشس روز پنجشنبه در مطلبی در واشينگتن پست نوشته بود که لئون پانه‌تا معتقد است که «احتمال خيلی زيادی وجود دارد که اسرائيل درماه آوريل ،مه يا ژوئن، به ايران حمله کند، پيش از اين که ايران به مرحله‌ای برسد که اسرائيل آن را "منطقه مصونيت" برای ساخت بمب می داند.»

لئون پانه‌تا در واکنش به مطلب روز پنجشنبه گفته بود:«ديويد ايگنيشس می‌تواند هر چه می‌خواهد بنويسد، اما درباره اينکه من چه فکر می‌کنم و نظر من چيست، اينها را من حوزه خودم می دانم و به کسی مربوط نيست.»

در همين زمينه يک مقام بلندپايه دولت آمريکا به شبکه «سی ان ان » گفته است: لئون پانه‌تا به اين نتيجه رسيده است احتمال زيادی وجود دارد که اسرائيل به تاسيسات هسته‌ای ايران دربهار آينده حمله کند.

اين مقام دولت امريکا که خواسته نامش فاش نشود همچنين گفته است:اين درک کلی در دولت وجود دارد که اسرائيل ممکن است به اين نتيجه برسد که ايران در حال ساخت سلاح هسته‌ای است.

کشورهای غربی ايران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود در صدد دستيابی به تکنولوژی لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای است. ايران با رد اين اتهام می‌گويد برنامه هسته‌ايی‌اش کاملا صلح‌آميز و برای توليد انرژی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG