لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۱

مانور نظامی فرانسه، امارات و قطر در خليج فارس


فرانسه در ماه ژانويه با امارات متحده عربی يک توافق نامه نظامی برای ايجاد يک پايگاه نظامی دايمی در آب های خليج فارس امضا کرد.

يک سخنگوی وزارت دفاع فرانسه روز پنجشنبه گفت: نيروهای نظامی فرانسه، امارات متحده عربی و قطر ماه آينده يک مانور مشترک نظامی در خليج فارس برگزار می کنند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اين مانور نظامی که «سپر خليج (فارس) ۱» ناميده می شود با حضور هزاران سرباز در قلمرو آب های امارات متحده عربی و آب های بين المللی در نزديکی تنگه هرمز برگزار خواهد شد.


در اين مانور نظامی از نيروها و جنگ افزار های مختلف استفاده شده و این نیروها مقابله با حمله دشمن فرضی به پايانه های نفتی را تمرين خواهند کرد.


سرهنگ تيری فيسالبا، يک سخنگوی وزارت دفاع فرانسه، همچنين گفت:«در مانور مشترکی که ما با امارات متحده عربی و قطر انجام خواهيم داد، نيروها براساس يک سناريو فرضی با يک دشمن در جزيره ای در نزديکی تنگه (هرمز) مقابله خواهند کرد که پايانه های نفتی را مورد هدف قرار می دهد».


  • مانور نظامی «سپر خليج (فارس) ۱» با حضور هزاران سرباز ماه آینده در قلمرو آب های امارات متحده عربی و آب های بين المللی در نزديکی تنگه هرمز برگزار خواهد.

به گفته اين مقام وزارت دفاع فرانسه، اين مانور نظامی با حضور يک هزار پانصد نيروی فرانسوی، دو هزار و پانصد نيروی امارات متحده عربی و يک هزار سيصد نيروی قطری در روز های ۲۳ فوريه تا پنجم ماه مارس برگزار خواهد شد.


فرانسه در ماه ژانويه با امارات متحده عربی يک توافق نامه نظامی برای ايجاد يک پايگاه نظامی دايمی در آب های خليج فارس امضا کرد.


طبق این توافقنامه، نيروی دريايی فرانسه برای نخستين بار دارای پايگاهی در منطقه نفت خيز خليج فارس خواهد شد و قرار است دستکم پانصد سرباز فرانسوی در اين پايگاه مستقر شوند.


اقتصاد کشورهای عربی چون امارات، قطر، بحرين، کويت و عربستان شديدا به ثبات و امنيت خليج فارس بستگی دارد. اين کشور ها نسبت به گسترش تنش ميان ايران و کشورهای غربی بر سر برنامه هسته ای تهران ابراز نگرانی کرده اند.


کشورهای حاشيه خليج فارس روزانه بالغ بر شانزده ميليون بشکه نفت را توليد می کنند و به همين دليل اين کشورها نقش حياتی در تامين انرژی جهان بر عهده دارند.


تنگه هرمز يکی از عمده ترين مسير های انتقال انرژی است و به همين دليل کشورهای غربی نگران گسترش تنش در اين منطقه و اخلال در جريان انتقال انرژی هستند.


مانور نظامی فرانسه در حالی در نزديکی تنگه هرمز برگزار خواهد شد، که در نخستين روزهای ماه ژانويه ناوگان نظامی آمريکا در اين منطقه و قايق های تندرو سپاه پاسداران تا آستانه يک درگيری نظامی رفتند.


XS
SM
MD
LG