لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۶

پترائوس نسبت به پيامدهای حمله احتمالی به ايران هشدار داد


ژنرال ديويد پترائوس، فرمانده نظامی آمريکا در مناطق خاورميانه و آسيای ميانه،
در حالی که يک مقام اسرائيل، از احتمال استفاده از گزينه نظامی برای توقف برنامه هسته ای سخن گفته است، ژنرال ديويد پترائوس می گوید: پيامد ناخواسته حملۀ احتمالی به ايران، دامن زدن به احساسات ملی ايرانيان بوده و به سود دولت ایران خواهد بود.

موشه يالون، وزير امور استراتژيک اسرائيل، روز چهارشنبه گفت: « شايد طرح دولت ايران [برای توليد بمب هسته ای] با طريق تغيير رژيم متوقف شود و اگر گزينۀ ديگری در ميان نباشد، بايد با استفاده از نيروی نظامی، جلوی توانائی های آن برای توليد سلاح هسته ای را سد کرد.»

موشه يالون که در يک کنفرانس امنيتی در شهر «هرتزليا» واقع در شمال اسرائيل سخن می گفت، افزود: « بسيار مهم است به رژيم تندرو در ايران تفهيم شود که تمام گزينه ها [برای مقابله با برنامه های اتمی آن] همچنان گشوده است و ناديده گرفتن خواست های جامعۀ جهانی احتمالا با اشک های تلخ همراه خواهد بود.»

وزير امور استراتژيک اسرائيل همچنين از جامعۀ جهانی خواست تا در برابر بلندپروازی های اتمی دولت ايران، تحريم های هرچه سخت تر را عليه جمهوری اسلامی اعمال کنند.

وی افزود بسيار مهم است که دولت ايران درک کند که رهبران جامعۀ جهانی [برای روياروئی با ايران] تا آنجائی مصمم اند که حتی به قيمت پرداخت هزينه های اقتصادی و يا نظامی، اين مسئله را در صدر اولويت های خود قرار داده اند.

سخنان موشه يالون برای استفاده از نيروی نظامی جهت بازداشتن ايران از دستيابی احتمالی به سلاح هسته ای، سخن تازه ای نيست و خبرگزاری فرانسه می نويسد که با اين حال، هم آمريکا و هم اسرائيل، بارها گفته اند که در صورت شکست تلاش های ديپلماتيک، گزينۀ استفاده از نيروی نظامی را از نظر دور نخواهند داشت.

اسرائيل پيش از اين در يک مورد مشابه، به حملۀ هوائی مبادرت ورزيده است و آن به هنگامی بود که در سال ۱۹۸۱ در زمان نخست وزيری مناخيم بگين، با بمباران تاسيسات «اوسيراک» عراق، توانائی صدام حسين، رئيس جمهور پيشين آن کشور را برای توليد بمب اتمی، به ميزانی کاهش داد که وی هرگز به بازسازی آن تاسيسات موفق نشد.

همزمان با سخنان وزير اسرائيلی، ژنرال ديويد پترائوس، فرمانده نظامی آمريکا در مناطق خاورميانه و آسيای ميانه، گفت که حملۀ نظامی عليه ايران، می تواند پيآمدهای ناخواسته ای در دامن زدن به احساسات ملی گرایانه ايرانيان داشته باشد و به سود دولت تندرو تهران بينجامد.

ژنرال پترائوس گفت: « يک حملۀ احتمالی، می تواند گرايش های ملی گرايانه را دامن بزند. تاريخ در ساير کشورها گواهی می دهد که رژيم های استبدادی حوادثی را به وجود می آورند که احساسات ملی را شعله ور می کنند.»

مقام های آمريکایی و از آن جمله رابرت گيتس وزير دفاع بارها هشدار داده اند که هرگونه يورش نظامی به ايران، موجب توقف جمهوری اسلامی از پيگيری توليد سلاح های هسته ای نخواهد شد و اين برنامه را تنها به تاخير خواهد انداخت. ديدگاهی که ژنرال پترائوس نيز با آن موافق است.

اسرائيل و ايالات متحده و همچنين کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا، جمهوری اسلامی را متهم می کنند که در پوشش فعاليت قانونی برای استفادۀ صلح آميز از انرژی هسته ای، برنامه های پنهانی تسليحات اتمی را دنبال می کند، اتهامی که دولت ايران همواره آن را رد کرده است.
XS
SM
MD
LG