لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۳۱

ترکیه: زمان اقدام عملی علیه پ. کا. کا فرا رسیده است


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا، در دیدار با علی باباجان، وزیر امورخارجه ترکیه، پ .کا.کا را تهديد مشترکی برای آمريکا، ترکيه و عراق خواند

علی باباجان، وزير امورخارجه ترکيه که در کنفرانسی مطبوعاتی به همراه وزیر امورخارجه آمریکا صحبت می کرد، گفت:«ما انتظارات بزرگی از ايالات متحده داريم. ما به نقطه ای رسيده ايم که ديگر حرفی برای گفتن وجود ندارد و اکنون نياز به اقدام عملی [علیه حزب کارگران کردستان ترکيه] است».


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا، نیز حزب کارگران کردستان ترکيه (پ .کا.کا) را تهديد مشترکی برای آمريکا، ترکيه و عراق خواند و خواهان تشديد تلاش ها برای مقابله با اين گروه مسلح شد.


خانم رايس افزود:«ما (پ. کا.کا) را به عنوان يک تهديد مشترک، نه تنها برای منافع ترکيه که برای منافع ايالات متحده امريکا قلمداد می کنيم».


آمريکا از آن نگران است که ترکيه در واکنش به عمليات شورشيان مسلح وابسته پ .کا.کا به تعقيب نظامی اين گروه در شمال عراق اقدام کند و زمينه ساز دخالت نظامی ساير کشورها مانند ايران در اين منطقه شده، در نتيجه ثبات اقليم کردستان عراق که در جريان خشونت های پس از حمله آمريکا در سال ۲۰۰۳ به عراق، تاکنون نسبتا آرام و امن بوده، را برهم بزند.


ترکيه بارها اعلام کرده که اگر آمريکا و عراق برای کنترل شورشيان که از مرز عراق برای حمله به خاک ترکيه استفاده می کنند، اقدامی صورت ندهند، خود به طور مستقل عملياتی راعليه سه هزار شورشی پ. کا.کا انجام خواهد داد.


در همين حال آقای باباجان گفت: ترکيه احتمالا تمايل دارد پيش از انکه به عمليات نظامی تعقيب گروه های مسلح شورشی در در خارج مرزهای اين کشور دست بزند، با واشينگتن مشورت کند.


  • «ما انتظارات بزرگی از ايالات متحده داريم. ما به نقطه ای رسيده ايم که ديگر حرفی برای گفتن وجود ندارد و نياز به اقدام عملی است».
وزیر امور خارجه ترکیه

خانم رايس تاکيد کرد که آمريکا درحال گسترش اطلاعات موجود خود (درباره پ. کا.کا) است و انها را در اختيار ترکيه متحد خود در ناتو قرار خواهد داد و در جريان مذاکراتش با دولتمردان ترک درباره يک راه حل دراز مدت گفت وگو خواهد کرد.


وزير امورخارجه امريکا گفت:«ايالات متحده متعهد است که تلاش های خود دراين باره رامضاعف کند، چرا که ما نيازمند يک راه حل همه جانبه برای اين مشکل هستيم و نبايد در تعهد آمريکا در اين شرايط ترديد داشت».


خانم رايس از افزايش فشار امريکا بر دولت نوری المالکی، نخست وزير عراق، برای مقابله با پ. کا. کا خبر داد.


پيش از ديدار خانم رايس با علی باباجان، وزير امور خارجه آمريکا با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، که قرار است روز دوشنبه به واشينگتن سفر کند، ديدار و گفت و گو کرد.


همزمان با گفت وگو ها درباره نحوه رویارویی ترکیه با گروهای مسلح وابسته به پ.کا. کا.، شهر استانبول ميزبان کنفرانس بين المللی درباره ثبات و امنيت در عراق است.


در اين نشست وزيران خارجه کشورهای همسايه عراق، اعضای دايم شورای امنيت سازمان ملل، آلمان، ژاپن و کانادا با همراهی نخست وزير عراق و دبيرکل سازمان ملل متحد حضور دارند.


در جريان مذاکرات رايس با مقام های ترکيه، بيش از دو هزار پليس برای برقراری امنيت در خيابان های اطراف محل اين گفت وگو ها حضور داشتند و گروه کوچکی نيز دست به راهپيمايی اعتراضی زدند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، بيش از ۲۰۰ نفر از طرفداران احزاب کمونيست در خيابان ها استانبول بر عليه امريکا دست به راهپيمايی زدند.


در جريان عمليات های گروه های مسلح وابسته به حزب کارگران کردستان ترکيه طی ماه گذشته دست کم ۴۷ نفر کشته شده اند که ۳۵ نفر از اين کشته شدگان، سربازان ترک بودند.


در خواست اوجلان برای مذاکره


همزمان با اين تحولات، عبدالله اوجلان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکيه، گفته است که او آماده گفت وگو برای يافتن يک راه حل مسالمت اميز برای پايان دادن به درگيری های خونين ۳۲ ساله ميان اين گروه و نظاميان ترک است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، يک شبکه خبری نزديک به پ.کا. کا. به نقل از آقای اوجلان اعلام کرده که او از درگيری تازه ميان ارتش ترکيه و پ.کا.کا غمگين شده است.


آقای اوجلان گفته است:«ما در شرايط حساسی به سر می بريم. من از آقای اردوغان تقاضا می کنم. پ. کا.کا تمام نخواهد شد و شما اشتباه می کنيد ولی ما آماده گفت وگو درباره يک راه حل دمکراتيک در اينباره هستيم».


آقای اوجلان در سال ۱۹۹۹ در یک کشور افريقایی توسط نيروهای مخصوص ترکيه دستگير شد و هم اکنون در زندان امارلی به حبس ابد محکوم شده است.


XS
SM
MD
LG