لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۷

نگرانی روسیه در خصوص احتمال حمله به ایران


سرگئی ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه،
سرگئی ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه، گفته است: مسکو به طور فزاينده نگران آن است که بحران بر سر برنامه هسته‌ای ايران باعث بروز درگيری نظامی بشود.

سرگئی ريابکوف در آستانه از سرگيری مذاکرات هسته‌ای ايران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ به خبرگزاری رويترز گفته است، نبايد محدويت زمانی برای تلاش‌ها جهت پايان دادن به مناقشه هسته‌ای ايران قائل شد و به نظر می‌رسد مقام‌های اسرائيل درباره خطر ايران مبالغه می‌کنند.

معاون وزير امور خارجه روسيه گفته است: «من باور دارم همکاران اسرائيلی ما درجه خطری که از جانب ايران ممکن است مطرح باشد را بيش از واقعيت وانمود می‌کنند.»

سرگئی ریابکوف در ادامه از «نگرانی فزاينده» روسيه درباره احتمال حمله به تاسيسات هسته‌ای ايران در صورت شکست ديپلماسی خبر داده است. اسرائیل و آمریکا تهدید کرده اند که برای حل بحران هسته ای ایران همه گزینه را مد نظر خواهند داشت.

معاون وزير امور خارجه روسيه گفته است: شرايط در مقايسه با ماه‌های گذشته بدتر و خطرناکتر شده است.

سرگئی ریابکوف در ادامه گفته است: اين احتمال وجود دارد که يک اشتباه مرگبار توسط کسی به طور اتفاقی باعث بشود که ما يک درگيری را تجربه کنيم. به دليل شرايط پرتنش اين ممکن است اتفاق بيفتد.

معاون وزير امور خارجه روسيه با اين حال تاکيد کرده است که هيچ دليلی دال بر نظامی بودن برنامه هسته‌ای ايران در دست نيست.

سرگئی ریابکوف گفته است: «روسيه همچنان قاطعانه باور دارد هيچ مدرک معتبری دال بر وجود ابعاد نظامی در برنامه (هسته‌ای) ايران وجود ندارد.»

معاون وزير امور خارجه روسيه همچنين گفته است:« ايران اکنون بيش از گذشته درحال همکاری به ويژه با آژانس بين المللی انرژی اتمی است و ما نياز داريم که با آمادگی برابر برای مذاکرات جدی از تلاش ايران حمايت کنيم.»

سرگئی ریابکوف در خصوص مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ گفته است، چنين مذاکراتی تازه آغازه يک روند است.

علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، روز چهارشنبه گفته بود که مذاکرات آتی ايران و گروه ۱+۵ روز ۲۵ فروردين (۱۳ آوريل) برگزار خواهد شد.

کشورهای آلمان، آمريکا، بريتانيا، چين، روسيه و فرانسه، موسوم به گروه ۱+۵، در تلاشند تا از طريق گفت و گو ايران را به همکاری برای حل نگرانی های جامعه بين المللی در خصوص برنامه هسته ای اين کشور ترغيب کنند.

آخرين دور مذاکرات ايران و گروه ۱+۵ بدون دستيابی به نتيجه ای در ژانويه سال ۲۰۱۱ انجام شد.
XS
SM
MD
LG