لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۴۵

افزايش صادرات نفت ايران به کره جنوبی


آمارهای گمرکی حاکی است که صادرات نفت ايران به کره جنوبی طی ماه گذشته، فوريه، نسبت به ماه قبل آن حدود ۴.۵ برابر افزايش يافته است.

خبرگزاری رويترز شنبه،۲۴ اسفندماه با استناد به داده های مقدماتی گمرک کره جنوبی گزارش داد که اين کشور طی ماه گذشته ۱.۱ ميليون تن معادل روزانه ۲۹۴ هزار و ۶۹ بشکه نفت از ايران وارد کرده است که اين رقم نسبت به ماه قبل آن افزايشی ۴۵۰ درصدی و نسبت به دور مشابه سال گذشته افزايشی ۱۰۴ درصدی نشان می دهد.

سئول در دو ماه اول سال جاری ميلادی بطور متوسط روزانه ۱۷۳ هزار و ۷۴۴ بشکه نفت از ايران وارد کرده است که نسبت به دور مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد و نسبت به متوسط واردات نفت ايران توسط کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰ درصد افزايش نشان می دهد.

آژانس بين المللی انرژی نيز ۲۲ اسفندماه گزارش داد که کل صادرات روزانه نفت ايران در ماه فوريه به ۱ ميليون و ۴۱۰ هزار بشکه رسيده است که اين رقم نسبت به متوسط صادرات نفت ايران در سال ۲۰۱۳ روزانه حدود ۳۴۰ هزار بشکه افزايش نشان می دهد. بر اساس اين گزارش، علت اوج گرفتن صادرات نفت ايران تفاهم شش ماهه هسته ای ميان تهران و شش قدرت جهانی است که از ۲۰ ژانويه تا ۲۰ ژوئيه به اجرا گذاشته شده است.

آژانس گفته بود که افزايش صادرات نفت ايران در ماه گذشته بيشتر بخاطر اوج گرفتن واردات نفت ايران توسط ژاپن و کره جنوبی بود.

يک منبع پالايشگاهی به رويترز گفته است که دو پالايشگاه کره جنوبی آماده تعطيل کردن برخی واحدهای خود می شوند و معمولا پالايشگاهها قبل و بعد از تعمير هميشه واردات نفت را افزايش می دهند تا واردات سالانه نفت آنها بتواند به حجم قراردادهای امضا شده برسد.

بگفته وی، «اس کا انرژی» و «هيوندای اويل بانک» دو پالايشگاه کره جنوبی هستند که از ايران نفت وارد می کنند و حجم واردات نفت آنها هر ماه نسبت به ماه قبل فرق می کند، چون يکی از آنها هر دو ماه يکبار محموله نفتی از ايران دريافت می کند.

«اس کا انرژی» قرار است واحد پنجم تقطير نفت خام با ظرفيت ۲۶۰ هزار بشکه در روز و واحد اول توليد گازوئيل با ظرفيت روزانه ۵۷ هزار بشکه را در سه ماهه دوم سال برای تعميرات تعطيل کند.

پالايشگاه هيوندای نيز واحد اول تقطير نفت خام با ظرفيت روزانه ۱۱۰ هزار بشکه را از اول آوريل، حدود ۱۵ روز ديگر، قرار است برای تعميرات تعطيل کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG