لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۹

آژانس انرژی: صادرات نفت ایران ۳۴۰ هزار بشکه افزایش یافت


آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که جمعه ۲۳ اسفندماه منتشر شد، می‌گوید که صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته به یک میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

متوسط صادرات روزانه نفت ایران در سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیون و ۷۰ هزار بشکه بود که رقم اخیر حکایت از افزایش ۳۴۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید که صادرات نفت ایران به چین و هند در ماه فوریه کاهش یافته است، اما در مقابل حجم فروش نفت ایران به ژاپن و کره افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش واردات نفتی چین و هند از ایران در ماه گذشته به ترتیب روزانه ۱۸۰ هزار و ۲۴۰ هزار بشکه کاهش یافته است. این دو بزرگترین خریداران نفت ایران به شمار می‌روند.

در کنار این کاهش به گفته آژانس بین‌المللی انرژی٬ ژاپن و کره خرید نفتی از ایران را به ترتیب ۱۵۵ هزار و ۱۴۵ هزار بشکه افزایش داده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی که مقرش در پاریس است٬ به ۲۸ کشور صنعتی جهان مشاوره می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، آژانس در ادامه آورده است که در پی تفاهم شش‌ماهه هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی٬ صادرات نفت ایران افزایش یافته و در ماه فوریه میلادی به بالاترین میزان خود از اواخر سال ۲۰۱۲ رسیده است.

ایران و ۱+۵ سوم آذرماه (۲۴ نوامبر ۲۰۱۳) به توافق موقت هسته‌ای دست یافتند و مفاد این توافق از سی دی‌ماه (۲۰ ژانویه ۲۰۱۴) به اجرا در آمد.

به گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال اگرچه توافق هسته‌ای شامل کاهش شدت تحریم‌ها علیه صادرات نفت خام ایران نمی‌شود٬ به گفته مقام‌های نفتی ایران و تجار نفتی خارجی مستقر در تهران٬ این توافق موجب کاهش خطرات سیاسی خرید نفت ایران شده و لذا خریداران با اطمینان بیشتری اقدام به واردات نفت از ایران می‌کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز در خصوص افزایش حجم صادرات نفتی تهران به این روزنامه گفته است که واشینگتن با سطح فروش نفت ایران مشکلی ندارد.

آژانس در ادامه گزارش ماهانه خود می‌نویسد که حجم نفت انبار شده در نفتکش‌های ایران در ماه گذشته حدود دو میلیون بشکه افزایش یافته و به رقم ۳۲ میلیون بشکه رسیده است.

آژانس در گزارش قبلی خود آورده بود که حجم نفت روی آب ایران تا آخر ژانویه که در نفتکش‌ها انبار شده است، ۳۰ میلیون بشکه تخمین زده می‌شود که شش میلیون آن راهی چین بوده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG