لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۵

اخضر ابراهيمی با وزير خارجه سوريه ديدار کرد


اخضر ابراهيمی، نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در بحران سوريه، روز شنبه ۲۹ مهرماه با وليد المعلم،‌ وزير امور خارجه سوريه،‌ دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ اخضر ابراهيمی خواهان برقراری آتش بس بين نيروهای دولتی و مخالفان و توقف خونریزی در ايام تعطيلات عيد قربان سوریه شده است. به گفته فعالان حقوق بشر در بحران ۱۹ ماه سوريه تاکنون ۳۰ هزار نفر کشته شده اند.

طبق اين گزارش، وليد المعلم مذاکرات خود با اخضر ابراهيمی را «سازنده و جدی» خوانده است.

وی در بیانیه ای گفته است در اين مذاکرات روش های عينی و واقعی برای متوقف کردن خشونت توسط دو طرف، و همچنين آماده سازی زمينه برای گفت و گوی جامع و فراگير بين سوری ها مورد بررسی قرار گرفته است.

ولید المعلم تصریح کرده است که تنها راه برون رفت از بحران سوریه گفت وگو است و نه مداخله خارجی.

به گزارش رويترز، حکومت سوريه تاکنون در پاسخ به درخواست اخضر ابراهيمی برای برقراری آتش بس ، خواستار تضمين اجرای آتش بس توسط مخالفان مسلح شده است.

روز جمعه فرماندهی مشترک شورهای نظامی مخالفان حکومت سوریه موافقت مشروط خود را با آتش بس موقت در ایام تعطیلات عید قربان اعلام کرده بود.

عید قربان که در اکثر کشورهای عربی و اسلامی به مدت ۴ روز جشن گرفته می‌شود، جمعه آینده آغاز می‌شود.

اخضر ابراهيمی تاکنون به کشورهای حامی حکومت بشار اسد و کشورهای مخالف حکومت سوريه در منطقه سفر کرده تا از اين طريق زمينه را برای برقراری آتش بس در هفته آينده که مصادف با تعطیلات عيد قربان است ، فراهم کند.

احمد داوود اغلو، وزير امور خارجه ترکيه که کشورش يکی از حاميان اصلی مخالفان محسوب می شود، پيشتر از برقراری آتش بس برای سه تا چهار روز حمايت کرده بود. ايران هم که حامي اصلی حکومت بشار اسد در منطقه محسوب می شود از برقراری آتش بس در جريان عيد قربان حمايت کرده است.

به گزارش رويترز، آمريکا نيز که از منتقدان اصلی حکومت سوريه به شمار می رود نيز روز جمعه از برقرار آتش بس موقت در سوريه حمايت کرده است.

در همين زمينه ، ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از دولت سوريه خواسته بود تا ضمن موافقت با آتش بس کليه عمليات نظامی خود را متوقف کند.

کوفی عنان، نماينده سابق سازمان ملل و اتحاديه عرب در بحران سوريه، طرحی برای برقراری آتش بس بين نيروهای دولتی و مخالفان اراپه کرد،‌ اما آتش بس پيشنهادی وی در ماه آوريل سال جاری فقط چند روز پيشتر دوام نداشت.

به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ در حالی اخضر ابراهيمی پیشنهاد برقراری آتش بس در ايام تعطيلات عيد قران را مطرح کرده است که نشانه هايی از کاهش خشونت در سوريه ديده نمی شود.

طبق اين گزارش، گروه نظارت بر حقوق بشر سوريه گفته است که روز شنبه درگيری های شديدی در بزرگراه شمال به جنوب که حلب را به دمشق متصل می کند روی داده است. اين گروه می گويد، نيروهای دولتی شهر مرات النعمان و روستای اطراف حلب را زير آتش باری خود قرار داده اند. آنها می گويند مخالفان هفته گذشته توانستند کنترل اين مناطق را به دست بگيرند.

اين گروه می گويد در درگيری ها در اين منطقه دست کم ۶۰ نفر کشته شده اند.

در همين حال، احمد داوود اوغلو روز شنبه در صنعا گفت،‌ راه حلی که برمبنای مدل يمن رخ داد که با کناره گيری علی عبدالله صالح از قدرت به نوعی به بحران اين کشور خاتم داده شد، ديگر در سوريه قابل اجرا نيست.

احمد داوود اوغلو گفت: اما اکنون حکومت سوريه شهرها را بمباران می کند و از نيروهای هوايی خود برا ی سرکوب مخالفان استفاده می کند، به همين دليل فضا برای اجرای چنين راه حلی ديگر وجود ندارد.
XS
SM
MD
LG