لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۳۸

کوفی عنان نسبت به بروز جنگ داخلی در سوريه هشدار داد


دو سرباز ارتش سوریه در شهر حمص
کوفی عنان، فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب برای حل و فصل بحران سوريه، هشدار داد که جهان نبايد اجازه جنگ داخلی در سوریه را بدهد.

او همچنين طرح صلح خود را آخرين فرصت برای جلوگيری از جنگ داخلی در سوريه دانست و گفت: «شايد روزی برسد که جهان ناچار شود راه ديگری به جز طرح صلح در سوريه پيش گيرد.»

کوفی عنان طرحی شش بندی برای حل و فصل مسالمت آميز بحران سوريه ارائه داده است. اين طرح را که آتش بس ميان دولت و معترضان، نخستين بند آن است، از سوی دو طرف نزاع مورد پذيرش واقع شده است. با وجود اعلام برقراری آتش بس اما تا کنون همه روزه بر شمار کشته شدگان در سوريه افزوده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوفی عنان که سه شنبه از مقر خود در ژنو در حال ارائه گزارش به شورای امنيت سازمان ملل متحد از راه ويدئو کنفرانس بود هشدار داد که ماموريتش «فرصتی بدون ضرب الاجل نيست.»

عنان پس از آن در کنفرانسی خبری تاکيد کرد که طرح صلحش آخرين فرصت باقی مانده برای ثبات در سوريه است. او همچنين نسبت به درگرفتن جنگ داخلی فراگير در اين کشور، ابراز نگرانی کرد. او تاکيد کرد: «بايد کشتار را در سوريه متوقف کنيم.»

نماینده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه با اشاره به اينکه فعاليت‌های نظامی در اين کشور کاهشی اندک داشته، گفت: «همچنان آتش بس به شکل خطرناکی نقض می‌شود.»

او در پاسخ به سوالی درباره انتخابات پارلمانی که روز يکشنبه در سوريه برگزار شد اظهار داشت: «شايد نياز به برگزاری انتخابات جديدی باشد.»

غرب از اين انتخابات که در سايه ادامه عمليات نظامی نيروهای دولتی برگزار شد، انتقاد کرده و آن را «مضحک» توصيف کردند.

از سوی ديگر سوزان رايس، نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد، گفت که دولت سوريه به طرح صلح ارائه شده از سوی کوفی عنان پايبند نيست.

او که در کنفرانسی خبری در نيويورک سخن می‌گفت از افزايش پشتيبانی «غير مرگبار» واشينگتن از معترضان سوری خبر داد.

در تحولی ديگر، جاکوب کيلينبرگر ، رئيس سازمان جهانی صليب سرخ گفت،ابعاد جنگ در سوريه به اندازه‌ای است که در بعضی مناطق می‌توان آن را «جنگ داخلی» دانست.

او در اين مورد اظهار داشت که شاخص‌های جنگ داخلی را درگيری‌های حمص و ادلب می‌توان ديد.

مخالفان مسلح نظام بشار اسد رئيس جمهور سوريه را جدا شدگان از ارتش دولتی اين کشور و شماری از داوطلبان تشکيل می‌دهند که گروهی با نام «ارتش آزاد سوريه» تاسيس کرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG