لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۱

اعتراض ايران به حکم استرداد ديپلمات سابق به آمريکا


به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ايران «اين ماجرا يک توطئه سازمان دهی شده توسط سازمان های اطلاعاتی آمريکا» عليه نصرت الله تاجيک سفير پيشين ايران در اردن بوده است.

محمدعلی حسينی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران به صدورحکم قاضی بريتانيايی برای استرداد نصرت الله تاجيک، سفيرپيشين ايران در اردن به آمريکا اعتراض کرد.


آقای حسينی گفت: «برخلاف دلائل ارائه شده توسط وکلای آقای تاجيک در چند ماه گذشته متأسفانه قاضی بريتانيايی در دادگاه اوليه رأی به استرداد ايشان به آمريکا داد که اين رأی قابل پذيرش نبوده و مورد اعتراض آقای تاجيک قرار گرفته است».


قاضی دادگاه «وست مينستر» روز پنج شنبه ۱۹ آوريل، با استرداد نصرت الله تاجيک سفير پيشين ايران در اردن، که متهم به قاچاق اسلحه است، موافقت کرده بود

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ايران «اين ماجرا يک توطئه سازمان دهی شده توسط سازمان های اطلاعاتی آمريکا» عليه نصرت الله تاجيک سفير پيشين ايران در اردن بوده است.


قاضی دادگاه «وست مينستر» روز پنج شنبه ۱۹ آوريل، با استرداد نصرت الله تاجيک سفير پيشين ايران در اردن، که متهم به قاچاق اسلحه است، موافقت کرده بود.


نصرت الله تاجيک ۵۳ ساله، متهم به داشتن ارتباط با يک شبکه قاچاق اسلحه است که کشورهای بريتانيا، آمريکا، هلند و ترکيه را نيز در بر می گيرد.


اگر رأی صادره عليه آقای تاجيک به تأييد مراجع تجديد نظر در دستگاه قضائی بريتانيا برسد، سفير پيشين ايران در اردن به مقام های قضايی آمريکا تحويل داده خواهد شد تا در دادگاهی در آن کشور به اتهام قاچاق تجهيزات نظامی محاکمه شود.


دادستان های آمريکايی، آقای تاجيک را به تلاش برای قاچاق اسلحه از جمله عينک های های ويژه ديد در شب، از آمريکا به ايران متهم کرده اند.


نصرت الله تاجيک که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳، سفير ايران در اردن بود و اکنون همراه با خانواده خود در شهر دورهام در شمال انگلستان زندگی می کند.


آقای تاجيک در جريان معامله ای با دو مامور مخفی آمريکايی در نوامبر سال ۲۰۰۶ دستگير شد بعدا قرار بازداشت سفير سابق ايران در اردن به قرار وثيقه تبديل شد.


در جريان معامله آقای تاجيک با دو مامور مخفی آمريکايی، به صورت مخفيانه از گفت وگو آنها درباره خريد «عینک های ديد در شب» تصوير برداری شده بود.


قانون تحريم های آمريکا عليه ايران، انتقال هر نوع تجهيزات نظامی به این کشور را ممنوع می کند و عينک های های ويژه ديد در شب نیز مشمول اين قانون می شود.


وکلای آقای تاجيک می گويند او در تله ای که ماموران آمريکايی برايش ترتيب داده بودند، افتاده است. اين وکلا همچينين می گويند نصرت الله تاجيک بايد در بريتانيا محاکمه شود که خلاف، اگر وجود داشته، در آنجا روی داده است.


در دادگاه روز پنج شنبه وست مينيستر، قاضی استدلال کرد که تحويل آقای تاجيک به آمريکا کار درستی است زيرا عمليات احتمالی آقای تاجيک، قرار بوده در راستای آسيب رساندن به آمريکا صورت بگيرد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG