لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۲
در حالی که گفته می‌شود در گزارش کميته ويژه مجلس برای بررسی بازداشت‌های بعد از انتخابات، سعيد مرتضوی، دادستان سابق تهران، به عنوان متهم اصلی حوادث بازداشتگاه کهريزک معرفی شده است، يک عضو اين کميته گفت که دادسرای انتظامی قضات در حال بررسی نقش او در ماجرای اين زندان است.

پرويز سروری، رييس کميته ويژه بررسی بازداشت‌های بعد از انتخابات، گفته است که گزارش نهايی اين کميته روز چهارشنبه تحويل هيات رييسه مجلس شده است.

در همين زمينه، «الف»، وب سايت احمد توکلی، رييس مرکز پژوهش های مجلس، نوشته است که در تحقيق و تفحص کميته ويژه مجلس، سعيد مرتضوی، دادستان وقت تهران، به دليل اينکه «به دستور رييس وقت قوه قضاييه اختيار بازداشتگاه کهريزک را بر عهده داشته است»، مقصر اصلی حوادث اين بازداشتگاه غير استاندارد شناخته شده است.

«الف» اضافه کرده است: «دستور اعزام بازداشت شدگان ۱۸ تيرماه ۸۸ به کهريزک را (سعيد) مرتضوی شخصا صادر کرده بود. در اثر رفتارهای خشونت بار ماموران با بازداشت شدگان، محيط غير بهداشتی و ضرب و شتم بازداشتی‌ها به دست ماموران و زندانيان شرور تحت امرشان؛ سه جوان به اسامی مرحوم محسن روح‌الامينی، مرحوم امير جوادی‌فر و مرحوم محمد کامرانی جان باختند.»

اين گزارش در حالی است که فرهاد تجری، عضو کميته ويژه مجلس، به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، گفته است که در اين گزارش «به نام کسی اشاره نشده است.»

فرهاد تجری بدون نام بردن از وب سايت «الف» گفته است: «در برخی سايت ها نام کسانی را به عنوان متهم رديف اول ذکر کرده اند که اين موضوع کذب محض است و حتی از بردن نام مامورين متخلف به رغم صدور کيفرخواست خودداری شده چرا که اين کار قانونی نمی باشد.»

در حالی که فرهاد تجری می گويد در گزارش کميته ويژه مجلس به نام کسی اشاره نشده است، پرويز سروری، رييس اين کميته به خبرگزاری مهر گفته است: «اسامی برخی اشخاص در گزارش ذکر شده اما اين کميته در مقام قضاوت عملکرد افراد نيست.»

در همين زمينه، غلامرضا اسداللهی، عضو ديگر اين کميته مجلس، نیز به مهر گفته است: «در حال حاضر دادسرای انتظامی قضات در حال بررسی موارد مطروحه در خصوص نقش سعيد مرتضوی در ماجرای کهريزک است.»

سازمان قضايی نيروهای مسلح ماه گذشته با متهم کردن ۱۲ نفر در پرونده مربوط به بازداشتگاه کهريزک، مرگ سه نفر از بازداشت‌شدگان اين زندان را در اثر ضرب و جرح تأييد و آن را «قتل عمد» خوانده بود.

تخلفات صورت گرفته در بازداشتگاه کهريزک پس از آن در رسانه‌ها بازتاب يافت که سعيد جليلی، دبیر شورای عالی امنيت ملی ایران در روزهای ابتدايی مردادماه از تعطيلی يک بازداشگاه «غير استاندارد» به دستور رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.

سعيد مرتضوی پس از برکناری از دادستانی تهران به عنوان معاون غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور، منصوب شد، اما به در خواست دولت محمود احمدی نژاد از قوه قضائيه به قوه مجريه منتقل و به عنوان رييس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شده است.

در تابستان سال جاری و پس از شدت گرفتن اعتراض‌ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران، علی لاريجانی، رييس مجلس شورای اسلامی چند تن از نمايندگان مجلس را در قالب يک کميته ويژه تحقيق مامور بررسی حوادث پس از انتخابات کرده بود.

در جريان سرکوب خشونت‌آميز تظاهرات معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران توسط نيروهای امنيتی و لباس‌شخصی دهها نفر کشته و بيش از پنج هزار نفر نيز بازداشت شده‌اند که بسياری از آنها همچنان در زندان به سر می‌برند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG