لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۰۴

ابراز ترديد ترکيه درباره دخالت ايران در «توطئه ترور» سفير عربستان در آمريکا


احمد داوود اوغلو، وزيرامور خارجه ترکيه و علی اکبر صالحی
احمد داوود اوغلو، وزيرامور خارجه ترکيه روز جمعه نسبت اتهامات عليه ايران در خصوص دست داشتن در «توطئه ترور» سفير عربستان سعودی در آمريکا ابراز ترديد کرده و گفته است، باور ندارد که جمهوری اسلامی در چنين اقدامی دخالت داشته باشد.

احمد داودد اوغلو که در يک کنفرانس خبری به همراه علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، در آنکار گفت: «ما باور نداريم که ايران در چنين اقدامی دست داشته باشد، اما آمريکايی‌ها می‌گويند که اسنادی در اين زمينه در اختيار دارند.»

وزير امور خارجه ترکيه اضافه کرده است: «دولت‌ها می‌بايست در چنين مسايلی شفاف باشند آنهايی که چنين ادعاهايی را مطرح می‌کنند بايد درخصوص اين ادعاها واضح و روشن باشند و ايران به آنها پاسخ بدهد.»

وی همچنین گفته است:«اين ادعا که يک کشور می خواسته سفير يک کشور ديگر را در کشور سومی ترور کند، مساله ای جدی است و می بايست با مراقبت و جديت مطرح شود.»

احمد داوود اوغلو اضافه کرده است:« توصيه ما به همسايه امان ايران اين است که به شواهدی که ايالات متحده در اختيار دارد توجه کند و در جريان بررسی اين پرونده با شفافيت کامل کمک کند.»

آمريکا سه هفته پيش برخی از «عناصر» حکومت جمهوری اسلامی را به دست داشتن در توطئه دو ايرانی برای کشتن سفير عربستان در واشينگتن و انفجار در سفارتخانه های عربستان و اسرائيل متهم کرد.

اين دو ايرانی، منصور ارباب سير، تبعه ايرانی- آمريکايی که هم اکنون در آمريکا در بازداشت است، و غلام شکوری هستند که طبق اين گزارش‌ها گفته می‌شود آقای شکوری عضو نيروی قدس سپاه پاسداران است و احتمالا در ايران به سر می‌برد.

ايران اين اتهام را به شدت رد کرده و آن را «سناريويی ساختگی» می‌داند.

در همين زمينه، علی اکبر صالحی نيز روز جمعه گفته است صحبت کردن در خصوص اين اتهامات «اتلاف وقت» است.

وزير امور خارجه ترکيه از آمريکا و ايران خواست به طور سازنده اختلافات خود را حل کنند.

احمد داوود اوغلو گفته است: «آنچه می‌بايست اکنون انجام داد اين است که همه طرف‌های درگير دراين مساله اطلاعات خود و آنچه که دارند را با يکديگر به اشتراک بگذارند و مساله را روشن کنند، بدون اين که راه را برای افزايش تنش باز کنند. ترکيه آماده است در صورت نياز برای کاهش تنش به اين مساله بپردازد.»

به گزارش خبرگزاری رويترز، رسانه‌های ترکيه هفته جاری گزارش داده بودند که آمريکا با اعزام نماينده‌ای به آنکار اسناد و مدارک خود را در زمینه دخالت ايران در «توطئه ترور» سفير عربستان در واشينگتن، در اختيار مقام‌های ترک گذاشته است.

يک سخنگوی سفارت آمريکا در ترکيه بدون اظهار نظر در خصوص اين خبرها گفته است، موضع ما را درخصوص اين مساله همه می‌دانند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، هفته گذشته گفته بود که ايران به دليل دست داشتن دراين «توطئه» به شديدترين تحريم‌های ممکن روبرو خواهد شد.

آمريکا، اتحاديه اروپا و کانادا در همين رابطه پنج نفر را به اتهام دخالت در اين «توطئه» مورد تحريم قرار داده‌اند.

علاوه بر منصور ارباب سير و غلام شکوری، اين کشورها سه فرد ديگر را نيز تحريم کرده‌اند. اين افراد عبارتند از حامد عبداللهی، از افسران ارشد نيروی قدس که متهم است به طراحی اين طرح ترور کمک کرده‌است، عبدالرضا شهلايی، يکی از معاونان نيروی قدس، و قاسم سليمانی، فرمانده اين نيرو که گفته می‌شود نظارت بر اجرای طرح ترور را بر عهده داشته ‌است.

اين در حالی است که حيدر مصلحی، وزير اطلاعات ايران، روز پنجشنبه مقامات آمريکايی را متهم کرد که با دادن تابعيت به منصور ارباب سير، او را به همکاری در متهم کردن ايران به دخالت درتوطئه ترور سفير عربستان تشويق کرده‌اند.

حيدر مصلحی گفته بود: «متهم مورد ادعا که طبق ادعای رسانه‌های غربی بيش از ۲۰ سال در آمريکا ساکن بوده، چرا نتوانسته بود تا ۸ ماه پيش از دولت آمريکا تابعيت دريافت کند؟ و چرا فقط ۸ ماه پس از دريافت تابعيت آمريکايی وارد چنين توطئه‌ای می‌شود؟»

مقامات آمریکا می گویند، اسناد و شواهد محکمی از ارتباط مقام های ایرانی با این توطئه ترور در اختیار دارند.

آنها می گویند، نيروی قدس سپاه پاسداران برای انجام این عمليات در آمریکا مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به حساب يک عضو کارتل مواد مخدر مکزيک فرستاده است که وی خبرچين آمريکا بوده است.اين مبلغ بخشی از پيش پرداخت يک و نيم ميليون دلاری ايران برای هدف قرار دادن سفير عربستان بوده است.
XS
SM
MD
LG