لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۷

رييس جمهوری موقت اوکراين درباره همه‌پرسی جدایی‌طلبان هشدار داد


الکساندر تورچينوف، رييس جمهوری موقت اوکراين، روز شنبه دهم ماه مه در خصوص برگزاری همه پرسی استقلال در مناطق شرقی اين کشور توسط جدایی طلبان طرفدار روسیه هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، الکساندر تورچينوف ضمن هشدار نسبت به همه‌پرسی گروه‌های جدايی‌طلب برای استقلال «جمهوری خلق دونتسک» گفته‌است که جدايی از اوکراين برای این مناطق، «مانند حرکت به سمت پرتگاه خواهد بود.»

شهروندان شهرهای شرقی «دونتسک» و «لوهانسک» در همه‌پرسی روز يکشنبه يازدهم ماه مه شرکت کرده و در مورد استقلال یا عدم استقلال اين مناطق از اوکراين رای می دهند.

رييس جمهوری موقت اوکراين از همه گروه‌های سياسی در اين منطقه خواسته است تا در مذاکرات برای واگذاری مسئوليت و خودمختاری بيشتر شرکت کنند. ولی با اين حال تصريح کرده است کسانی که دست به عمليات مسلحانه زده و در تصرف مراکز پليس و ساختمان های دولتی مشارکت داشته اند، «تروريست» هستند و جايگاهی در چنين مذاکراتی ندارند.

الکساندر تورچينوف خطاب به اهالی دونتسک گفته است اگر در اين همه پرسی، به جدايی اين منطقه رای مثبت بدهند، با «فاجعه» روبه‌رو خواهند شد.

وی گفته است: آنهايی که خواهان جدايی از اوکراين هستند نمی دانند اين به چه معنی است. اين به مثابه تخريب کامل اقتصاد، برنامه های اجتماعی و زندگی به طور کلی در اين مناطق خواهد بود.

به گزارش رويترز، شهرهای شرقی «دونتسک» و «لوهانسک» به لحاظ اقتصادی برای اواکراين مهم هستند. اين دو شهر از مراکز مهم تولید تسمه فولادی و زغال سنگ محسوب می شوند که تقريبا ۱۶ درصد اقتصاد اوکراين را تشکيل می دهند.

در همین حال گزارش ها حاکی است که رای‌گيری برای همه پرسی جدايی‌طلبان منطقه دونتسک در شرق اوکراين که قرار بود از روز دوشنبه آغاز شود، در دو منطقه از اين استان اوکراين، در روز شنبه آغاز شد.

همزمان خبرگزاری آلمان گزارش داد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه، اين همه پرسی را «غيرقانونی» خوانده‌اند.

هواداران روسيه که در دونتسک ساختمانهای دولتی را اشغال کرده‌اند می‌گويند که در اين رفراندوم، هزار و ۵۰۰ صندوق در ۵۳ منطقه انتخاباتی، رای مردم را اخذ خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که برگه‌های رای بدون هیچ نظارتی چاپ شده و پرسش مطرح شده در این همه‌پرسی کاملا مبهم است. رای دهندگان باید به این پرسش که «آیا از خود گردانی جمهوری خلق دونتسک حمایت می کنند؟»، پاسخ آری یا نه بدهند.

اخيرا شبه‌ جزيره استراتژيک کريمه در جنوب اوکراين، بعد از برپايی رفراندوم از اوکراين جدا و به روسيه ملحق شد، اما جامعه بين‌الملل الحاق کريمه به روسيه را به رسميت نشناخته است.
XS
SM
MD
LG