لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۷

رييس جمهوری اوکراين پارلمان را منحل کرد


ويکتور يوشچنکو، رييس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه پارلمان اين کشور را منحل کرد.

در پی شدت یافتن بحران سیاسی در اوکراين، ويکتور يوشچنکو، رييس جمهوری اين کشور، روز چهارشنبه پارلمان اوکراین را منحل کرد.


آقای يوشچنکو در يک برنامه تلويزيونی زنده خطاب به مردم اوکراين گفت: طبق قانون اساسی اوکراين، اختيارات پارلمان را متوقف و برگزاری انتخابات پارلمان را اعلام می کنم.


رييس جمهوری اوکراين تاريخ برگزاری انتخابات پارلمانی را مشخص نکرد، ولی طبق قانون اساسی اين انتخابات می بايست تا ۶۰ روز پس از انحلال پارلمان برگزارشود.


به دنبال آنکه حزب طرفدار يوليا تيموشنکو، نخست وزير اوکراين، از لايحه مخالفان دولت برای محدود کردن قدرت رييس جمهوری حمايت کرد، حزب طرفدار آقای يوشچنکو ماه گذشته از ائتلاف حاکم خارج شد.


تصمیم فراکسيون هوادار نخست وزير در پارلمان برای حمايت از اقدام نمايندگان طرفدار روسيه در حزب «مناطق اوکراين»، برای تصويب اصلاحاتی در قانون اساسی باعث فروپاشی این ائتلاف شد.


طرفداران ويکتور يوشچنکو، رييس جمهور هوادار غرب، در رهبری حزب « اوکراين ما» پس از این اقدام اعلام کردند که از دولت ائتلافی به رهبری يوليا تيموشنکو، نخست وزير، خارج می شوند.


يوشچنکو و تيموشنکو در سال ۲۰۰۴ ميلادی رهبری انقلاب مخملين در اوکراين را بر عهده داشتند.


عمیق تر شدن بحران


رقابت يوليا تيموشنکو و ويکتور يوشچنکو برای انتخابات رياست جمهوری اوکراين، که احتمالا در اواخر سال ۲۰۰۹ و يا در اوايل سال ۲۰۱۰ برگزار می شود، و همچنين جنگ روسيه و گرجستان باعث عميق تر شدن بحران سياسی در اين کشور شده است.


ويکتور يوشچنکو در جريان جنگ روسيه و گرجستان در مرداد ماه سال جاری به طور علنی ازتفليس حمايت کرد.


با اين حال يوليا تيموشنکو در جريان جنگ روسيه و گرجستان، از اعلام موضع عليه روسيه خودداری کرد، به دليل همين رويکرد يوليا تيموشنکو، رييس جمهوری اوکراين وی را به حمايت از اقدام مسکو متهم کرده بود.


روسيه و گرجستان، از روز ۱۷ مرداد ماه و در پی حمله ارتش گرجستان به اوستيای جنوبی، مستقيما با يکديگر درگير شدند.


در همین حال،ويکتور يوشچنکو روز چهارشنبه گفت:من عميقا قانع شده ام که جاه طلبی يک فرد باعث سقوط ائتلاف دمکراتيک شده است. جاه طلبی فردی که حرص قدرت دارد و منافع فردی را بر منافع ملی ترجيح می دهد .


جناح طرفدار آقای یوشچنکو روز سوم سپتامبر از ائتلاف خارج شد، ولی روز ۱۶ سپتامبر فروپاشی ائتلاف حاکم در اوکراین به طور رسمی اعلام شد.


طبق قانون اساسی اوکراين، رييس جمهوری در صورتی که طی ۳۰ روز دولت جدید شکل نگيرد، می تواند پارلمان را منحل و دستور انتخابات تازه را صادر کند.


خانم تيموشنکو به طور موقت، در این مدت مسئوليت های نخست وزير را بر عهده داشت، ولی با این حال نتوانست دولت ائتلافی جديد را برگزيند.


پارلمان اوکراين ‪ ۴۵۰‬نماينده دارد و اين در حالی است که سال گذشته انتخابات پيش از موعد برای انتخاب نمايندگان آن برگزار شد.


در همين حال حزب طرفدار يوليا تيموشنکو رييس جمهوری اوکراين را متهم کرد باعث فروپاشی ائتلاف حاکم شده است.


آندری پورنوتف، معاون رييس فراکسيون حزب طرفدار يوليا تيموشنکو در پارلمان، در خصوص برگزاری انحلال پارلمان گفت: ما اين اقدام را بی معنی و ضد قانون اساسی ارزيابی می کينم.


اين در حالی بود که مذاکرات روز چهارشنبه رهبران سیاسی اوکراین برای دستيابی به راه حلی برای پايان دادن به بحران بدون نتيجه پايان يافته بود.


XS
SM
MD
LG