لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۵

دبيرکل سازمان ملل حمله به اردوگاه مجاهدين خلق در عراق را محکوم کرد


بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد روز شنبه ۲۱ بهمن ماه حمله به اردوگاه اعضای سازمان مجاهدين خلق، ليبرتی، رامحکوم کرده و از مقامات عراقی خواسته است درباره اين حمله موشکی تحقيق شود.

گزارش ها حاکی است که اردوگاه ليبرتی،‌ در نزديکی بغداد بامداد روز شنبه هدف حملات خمپاره ای و موشکی قرار گرفته است. منابع پليس عراق به رويترز گفته اند در اين حمله دست کم ۵ نفر از جمله يک زن کشته و ۲۵ نفر زخمی شده اند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، دفتر بان گی مون در بيانيه ای تصريح کرده است که وی اين حمله را شديدا محکوم کرده است.

اين بيانيه اضافه کرده است که وی از دولت عراق به عنوان مسئول تامين امنيت و سلامت ساکنان اردوگاه های لبيرتی و اشرف خواسته است تا «درباره اين حادثه به طورکامل تحقيق کرده و مسببان آن را به دست عدالت بسپارد.»

گزارش ها حاکی است که در جريان حمله به اردوگاه ليبرتی حدود ۴۰ خمپاره و موشک به اين پايگاه شليک شده است.

اين در حالی است که سازمان مجاهدين خلق در بيانيه‌ای روز شنبه اعلام کرده است که در جريان حمله به اردوگاه ليبرتی شش نفر از اعضای اين سازمان کشته شده‌اند. اين سازمان تعداد مجروحان حادثه را نيز۱۰۰ نفر برآورد کرده است.

سازمان مجاهدين خلق می گويد، حال تعدادی از مجروحان اين حادثه« وخيم است» و «موشکهای منفجر نشده ساکنان را تهديد می کند.»

تاکنون هيچ گروهی مسئوليت اين حمله را برعهده نگرفته است اما سازمان مجاهدين خلق می گويد، اردوگاه «ليبرتی در قلب يک منطقه نظامی قرار دارد و بدون هماهنگی با حکومت عراق، برای هيچ کس قابل دسترسی نيست. »

سازمان مجاهدین خلق در حدود سه دهه پیش و در جریان جنگ بین ایران و عراق اعضای خود را در پايگاهی نظامی به نام اردوگاه اشرف در عراق مستقر کرد. پس از سقوط صدام حسین دولت جدید عراق خواستار خروج مجاهدین خلق از عراق شد. اين نيروها در پی ضرب‌الاجل مقامات عراق و توافق با ايالات متحده در سال جاری به پايگاه ليبرتی در حوالی بغداد منتقل شدند که پيش از آن محل استقرار نظاميان آمريکايی بود.

سازمان مجاهدين خلق برای سال‌ها در فهرست گروه‌های تروريستی ايالات متحده قرار داشت، اما وزارت امور خارجه آمريکا به‌واسطه آن‌چه تغيير مشی سازمان مجاهدين خلق خواند، امسال اين سازمان را از فهرست گروه‌های تروريستی خارج کرد.
XS
SM
MD
LG