لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۴

«آمریکا از مذاکره دو جانبه با ایران روی بر نخواهد گرداند»


ديويد ساترفيلد، هماهنگ کننده امور عراق در وزارت امورخارجه آمريکا روز پنجشنبه هشتم مارس گفت درصورت تمايل ايران برای گفت وگوی دوجانبه برسر برقراری ثبات درعراق، واشنگتن از اين مذاکرات روی برنخواهد گرداند.

ديويد ساترفيلد، هماهنگ کننده امور عراق در وزارت امورخارجه آمريکا روز پنجشنبه هشتم مارس گفت درصورت تمايل ايران برای گفت وگوی دوجانبه برسر برقراری ثبات درعراق، واشينگتن از اين مذاکرات روی برنخواهد گرداند.


ديويد ساترفيلد، به خبرنگاران گفت واشنگتن در زمينه مسایل مربوط به عراق، از جمله مسایل مرتبط با ثبات، امنيت، صلح و دموکراسی دراین کشور، از ملاقات های دو جانبه با طرف های ایرانی و سوری روی برنخواهد گرداند.


واشنگتن در زمينه مسایل مربوط به عراق، از جمله مسایل مرتبط با ثبات، امنيت، صلح و دموکراسی دراین کشور، از ملاقات دو جانبه با طرف ایرانی و سوری روی برنخواهد گرداند
ديويد ساترفيلد، هماهنگ کننده امور عراق در وزارت امورخارجه آمريکا

با این حال آقای ساترفيلد تاکيد کرد که امکان چنين گفت وگوهايی بستگی کامل به مواضع ايران و سوريه در کنفرانس چند جانبه در روز شنبه دهم مارس دارد.


مذاکرات چند جانبه عراق با حضور نمايندگان پنج عضو دايمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و همسايگان اين کشور قرار است در سطح وزيران اوايل ماه آوريل در بغداد انجام شود. پيش از اين نشست قرار است در روز شنبه دهم ماه مارس و در سطح پايين تری مقام های اين کشورها با يکديگر ملاقات کنند.


براساس گزارش های رسيده، نمايندگان کشورهای ايران، اردن،عربستان، سوريه، ترکيه، مصر، بحرين، اتحاديه عرب و چين، روسيه، فرانسه، بريتانيا و آمريکا در اين مذاکرات حضور خواهند داشت .


آمريکا، ايران و سوريه را به گسترش نا امنی و خشونت ها در عراق متهم کرده است. مقام های جمهوری اسلامی ايران و سوريه اين اتهام را رد کرده اند.


ديويد ساترفيلد و زلمای خليل زاد سفير آمريکا در عراق در اجلاس چند جانبه بغداد شرکت خواهند کرد. آقای ساترفيلد مشخص نکرد که آيا مقام های آمريکايی در اين کنفرانس مشخص با مقام ايرانی و يا سوری وارد گفت وگوی دوجانبه خواهند شد يانه.


آقای ساترفيلد درباره امکان مذاکره دوجانبه گفت: «اين بستگی دارد به این که بحث هاچگونه شکل بگيرد وما تنها طرف اين مذاکرات نخواهيم بود.» او افزود: «عملکرد ايران وسوريه در اين زمينه موثر خواهد بود.»


ديويد ساترفيلد که به عنوان مشاور ارشد وزير امورخارجه آمريکا در مسايل عراق فعاليت کرده، گفت آمريکا علاقمند است که ايران و سوريه در جريان کنفرانس چند جانبه برای کاهش خشونت ها در عراق، دست به اقدام مشخص بزنند.


او در پاسخ به اين سوال که آمريکا از اين دوکشور انتظار چه اقدام هاي مشخصی دارد گفت: «نگذارند از طریق مرزها قاچاق اسلحه صورت گيرد، به گسترش خشونت ها کمک نکنند چه اين خشونت ها عليه نيروهای ائتلاف باشد وچه بر عليه مردم بی گناه عراقی، به کسانی که عامل خشونت ها در عراق هستند، آموزش ندهند و کمک نرسانند.»


XS
SM
MD
LG