لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۳

استقبال آمريکا از حرکت تازه برای تشکيل دولت ائتلافی در عراق


فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا
فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه با استقبال از حرکت تازه رهبران گروه های عراقی برای تشکيل دولت جديد با گذشت نزديک به هفت ماه از انتخابات پارلمانی اين کشور، اين اقدام را «دلگرم» کننده خوانده است.

ائتلاف ملی، يکی از جناح های اصلی گروههای شيعه در پارلمان عراق، روز جمعه اعلام کرد که از نوری المالکی به عنوان نامزد نخست وزير دولت آينده عراق حمايت می کند. اين اقدام ائتلاف ملی می تواند نشانه ای برای پايان یافتن در حدود هفت ماه بن بست سياسی برای تشکيل دولت در عراق باشد.

فيليپ کراولی روز جمعه در همین زمینه گفت: آمريکا از هيچ نامزد خاصی برای پست نخست وزير عراق حمايت نمی کند.

با اين حال سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا تاکيد کرد: رهبران سياسی عراق می بايست به ائتلافی دستيابند که توانايی لازم برای تشکيل دولت آينده را داشته باشد.

فيليپ کراولی افزود: رهبران عراق می بايست چنين گام هايی (در راستای تشکيل دولت ائتلافی) برمی داشتند، و «اکنون دلگرم شده ايم که آنها در حال برداشتن چنين گام هايی هستند.»

اعلام حمايت ائتلاف ملی از نامزدی نوری المالکی مهمترين تحول پس از انتخابات پارلمانی عراق در در هفتم ماه مارس، در جهت تشکيل دولت جديد ارزيابی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هرچند ائتلاف ملی و ائتلاف قانون از نخست وزيری نوری المالکی حمايت می کنند، اما ائتلاف اين دو گروه برای کسب اکثريت پارلمان عراق با ۳۲۵ نماينده کافی نيست.

فيليپ کرولی نيز با تاکيد بر اين نکته تاکید کرد که گروههای اصلی می بایست با گفت و گو دولت فراگير تشکيل دهند.

انتخابات پارلمانی ماه مارس عراق پيروز قاطعی نداشت ولی ائتلاف العراقيه به رهبری اياد علاوی که متشکل از سنی های سکولار بود و ائتلاف ملی نوری مالکی، که جناح های شيعه را در يک جا گرد آورده بود، توانستند بيشترين کرسی ها را در پارلمان عراق به دست بياورند.

هم اکنون حزب حاکميت قانون که ۸۹ کرسی پارلمان را در اختيار دارد و طرفدارن مقتدی صدر ۳۹ کرسی در پارلمان در اختيار دارند. این گروه پیشتر از منتقدان نخست وزيری دوباره نوری المالکی بودند. دولت نوری المالکی دو سال پيش با شبه نظاميان جيش المهدی، نيروهای وفادار به مقتدی صدر روبرو شده و دست به خلع سلاح و محدود کردن آنها زد.

برای تشکيل دولت ۱۶۳ کرسی لازم است که احزاب بايد به ائتلاف مناسبی برسند و در غير اين صورت دولت شکننده ای شکل خواهد گرفت.

ائتلاف العراقيه به رهبری اياد علاوی، نخست وزير سابق عراق که با کسب نود و یک کرسی و فقط کسب دو کرسی بيشتر، از ائتلاف حاکمیت قانون پيروز انتخابات شده بود، اعلام کرده در دولت ائتلافی نوری المالکی حضور نخواهد داشت.

کارشناسان سياسی عراق هشدار داده اند هرگونه غيبت حزب العراقيه (که هواداران آن سنی ها هستند) در دولت جديد، ممکن است ناآرامی های سياسی در پی داشته باشد.

اياد علاوی به عنوان پيروز انتخابات عراق، ظرف ۳۰ روز از زمان نتايج وظيفه داشت دولت خود را تشکيل دهد ولی مذاکرات برای تشکيل دولت به نتيجه نرسيد.
XS
SM
MD
LG