لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۶

آمريکا صدور ويزا برای احمدی نژاد را تسريع می کند


شان مک کورمک می گوید ايران از طريق سفارت آمريکا در سوييس برای آقای احمدی نژاد و هيئت همراه برای حضور در نشست شورای امنيت سازمان ملل متحد تقاضای ويزا کرده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، روز جمعه شانزدهم مارس گفت کشورش رسيدگی به تقاضای صدور ويزا برای محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، را تسريع می کند.


پيشتر محمود احمدی نژاد، به رغم انتقادهای تندش از شورای امنيت سازمان ملل متحد، ابراز تمايل کرده بود که شخصا در نشست اين شورا حاضر شود.


آقای مک کورمک گفت ايران از طريق سفارت آمريکا در سوييس برای آقای احمدی نژاد و هيئت همراه برای حضور در نشست شورای امنيت سازمان ملل متحد تقاضای ويزا کرده است.


نشست شورای امنيت سازمان ملل متحد برای بررسی قطعنامه پيشنهادی کشورهای موسوم به ۱+۵ احتمالا در هفته آينده برگزار خواهد شد، اما تاکنون تاريخ مشخصی برای اين نشست اعلام نشده است.


آمريکا در گذشته برای رييس جمهوری ايران و هيئت همراه ويزا صادر کرده و درآينده نيز چنين خواهد کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

شان مک کورمک گفت: «ما تمام تلاش خود را خواهيم کرد تا براساس مسئوليت ميزبانی سازمان ملل متحد صدور چنين ويزاهايی را تسريع کنيم.»


آقای مک کورمک تصريح کرد طبق قوانين آمريکا نمی تواند اعلام کند که ويزای آقای احمدی نژاد صادر شده است يا نه.


با اين حال، او افزود آمريکا در گذشته برای رييس جمهوری ايران و هيئت همراه ويزا صادر کرده و درآينده نيز چنين خواهد کرد.


موافقت شورای امنيت با حضور احمدی نژاد


دوميسانی کومالو نماينده آفريفای جنوبی در سازمان ملل متحد، رييس دوره ای شورای امنيت، روز جمعه گفت پس از بررسی درخواست ايران برای حضورمحمود احمدی نژاد در جلسه اين شورا، با اين درخواست موافقت شده است.


به گفته آقای کومالو شورای امنيت سازمان ملل متحد با حضور محمود احمدی نژاد درجلسه هفته آينده اين شورا، که به بررسی متن پيش نويس قطعنامه جديد عليه ايران می پردازد، مخالفتی ندارد.


پيشتر محمد جواد ظريف، نماينده ايران در سازمان ملل متحد، در نامه به شورای امنيت سازمان ملل متحد نوشته بود: «درخواست می کنم به هيئت نمايندگی ايران به رياست رييس جمهوری اسلامی ايران اجازه داده شود که بدون حق رای در جلسه اين شورا حضور يابد و پيش از رای گيری سخنرانی کند.»


درخواست رسمی ايران


رييس جمهوری اسلامی ايران، رسما از شورای امنيت درخواست کرده است تا با حضور در اجلاس آن شورا از برنامه هسته ای ايران دفاع کند.


اين تقاضا در حالی مطرح شده است که وی در روزهای اخير بار ديگر بر شدت انتقادهای خود از شورای امنيت سازمان ملل افزوده و اين شورا را فاقد مشروعيت خوانده بود.


محمد جواد ظريف، نماينده دايمی ايران در سازمان ملل متحد، با ارسال نامه ای به رييس دوره ای شورای امنيت، دوميسانی کومالو نماينده آفريفای جنوبی در سازمان ملل، تقاضا کرده است که محمود احمدی نژاد در جلسه رای گيری شورای امنيت درباره مساله هسته ای ايران شرکت کند.


هدف رييس جمهوری اسلامی از حضور در بين ۱۵ عضو شورای امنيت، دفاع از برنامه هسته ای ايران عنوان شده است.


آقای کومالو به خبرنگاران گفت در اين نامه تقاضا شده که رييس جمهوری اسلامی هنگام رای گيری درباره قطعنامه عليه ايران در شورای امنيت حضور يابد.


رييس دوره ای شورای امنيت افزود، امروز جمعه، اين موضوع را با ساير اعضای شورا مطرح خواهد کرد تا در اين باره تصميم گرفته شود.


وی پيشتر گفته بود بر اساس مقررات شورای امنيت، اگر مقام های دولتی هر يک از اعضای سازمان ملل قصد حضور و بحث در باره پرونده مورد بررسی در شورای امنيت را داشته باشند، بايد به اين درخواست پاسخ مثبت داده شود.


نشست شورای امنيت برای بررسی قطعنامه دوم


قرار است چهارشنبه آينده، اول فروردين، اعضای شورای امنيت درباره پيش نويس قطعنامه تنبيهی عليه ايران به گفت و گو بنشينند و احتمالا اواخر هفته آينده قطعنامه به رای گيری گذاشته خواهد شد.


آلخاندرو ولف، نماينده موقت آمريکا در شورای امنيت سازمان ملل، حضور آقای احمدی نژاد را پرسش برانگيز دانسته و گفته است کسی که قطعنامه شورای امنيت را کاغذ پاره می داند، چگونه می خواهد در شورای امنيت حضور داشته باشد.


دومينيک دو ويلپن، نخست وزير فرانسه هم به مقامات ايرانی هشدار داد که راه گفت و گو را انتخاب کنند و از فناوری صلح آميز هسته ای برخوردار شوند و اگر جواب منفی بدهند، جامعه جهانی با آنها واحد و يکدست برخورد خواهد کرد.


آقای دوويلپن گفت:«ما مشکلی با مردم ايران نداريم ولی پيامی محکم و قاطع به دولتمردان ايران می دهيم که با خواست بين المللی همکاری کنند.»


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG