لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۲

انتقاد آمريکا از «تاخير» ايران برای برگزاری مذاکرات اتمی


ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز جمعه ششم بهمن ماه، از تاخير ايران برای تعيين زمان و مکان مذاکرات با گروه ۱+۵ انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، پيشتر پيش بينی شده بود که اين مذاکرات در هفته اخر ژانويه برگزار خواهد شد. اين در حالی است که خانم نولند گفته است: آمريکا و ديگر اعضای گروه ۱+۵ از اين که ايران هربار پيش‌شرط‌های تازه‌ای برای برگزاری اين‌ گفت‌وگوها مطرح می کند،‌شگفت زده شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا همچنين گفته است، رايزنی ها با ايران برای تعيين زمان و مکان اين مذاکرات ادامه دارد.

طبق اين گزارش در حالی خانم نولند از ايران انتقاد کرده که سخنگوی کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا نيز روز چهارشنبه شنبه گفته بود که ايران با مطرح کردن شرايط جديد قصد دارد مذاکرات بر سر برنامه هسته ای خود را به «تاخير» بيندازد.

مايکل مان، سخنگوی کاترين اشتون، گفته بود: «ما تاريخ‌ها و مکان مشخص را در ماه دسامبر پيشنهاد داديم… از آن هنگام تاکنون ما بسيار شگفت‌زده شده‌ايم که می‌بينيم ايران هربار با پيش‌شرط‌های تازه‌ای برای چندوچون اين‌ گفت‌وگوها می‌آيد؛ برای نمونه با تغيير مکان و تاخير در پاسخ دادن به ما.»

آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه به همراه آلمان، گروه ۱+۵، طی سال های اخير تلاش کرده اند تا از طريق ديپلماتيک به راه حلی برای پايان دادن به مناقشه هسته ای ايران دست يابند.

در حالی که پيش تر گزارش هايی در خصوص برگزاری اين مذاکرات در روزهای ۲۹-۲۸ ژانويه (۹ و ۱۰ بهمن ماه) در استانبول منتشر شده بود، وزير امور خارجه ايرن روز چهارشنبه گفت که ايران تمايل دارد اين مذاکرات در قاهره برگزار شود.

علی‌اکبر صالحی در اين باره گفت: «در سفر اخير بنده به مصر از طرف شورای عالی امنيت ملی توصيه شده است که نشست بعدی در قاهره انجام شود که مصر هم از آن استقبال کرد.»

وزير خارجه ايران افزود: «مقامات مصر هم‌اکنون برای جلب نظر اعضای گروه ۱+۵ در خصوص ميزبانی قاهره درحال رايزنی هستند ولی تا اين لحظه هيچ مطلبی در اين زمينه رسمی و قطعی نشده است.»


«مذاکرات در ماه فوريه»

در همين حال،‌ يک ديپلمات اروپايی به خبرگزاری رويترز گفته است که به احتمال زياد دور بعدی مذاکرات اتمی ايران و گروه ۱+۵ در ماه فوريه برگزار خواهد شد.

اين ديپلمات که خواسته نامش فاش نشود در ادامه گفته است: در خصوص دور آينده مذاکرات تاکنون توافقی حاصل نشده است،‌ ولی مذاکرات و گفت و گو در اين زمينه ادامه دارد.

به گزارش رويترز، اين ديپلمات از اين که تاکنون توافقی برای از سر گيری مذاکرات حاصل نشده ابراز تاسف کرده است.

اين ديپلمات در ادامه گفته است: ما در خصوص زمان و محل برگزاری اين مذاکرات از خود انعطاف نشان داده ايم. ما می خواهيم پيشنهاد به روز شده خود را به ايران ارائه کنيم، ولی تاکنون چنين فرصتی مهيا نشده است.

در همين حال خبرگزاری فارس گزارش داده است که هلگا اشميت،‌معاون خانم اشتون، جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با علی باقری، معاون سياست خارجی و امنيت بين الملل دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، خواستار تعويق اين مذاکرات و برگزاری آن در ماه فوريه شده است.

ايران در سال ۲۰۱۲ با گروه ۱+۵ سه دور مذاکره برگزار کرد که نتيجه ملموسی در بر نداشت.

آخرين دور از اين مذاکرات روزهای ۲۹ و ۳۰ خرداد سال ۱۳۹۱ در مسکو برگزار شد و در آن هنگام ديپلمات‌های ايرانی به خبرگزاری‌ها گفته بودند که فضای مذاکرات مثبت نيست.

پس از آن يک بار ديگر سعيد جليلی و کاترين اشتون، در ۲۸ شهريور در استانبول با يکديگر گفت‌وگو کردند و نتايج اين ديدار را نماينده اتحاديه اروپا برای گروه ۱+۵ بازگو کرد.
XS
SM
MD
LG