لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۴۲

هشدار آمریکا به دولت ایران


سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا در واکنش به اقدام اخيرشورای عالی امنيت ايران در باره کاهش همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت ايران با متوقف نکردن برنامه غنی سازی اونيوم از قطعنامه مصوب اخيرشورای امنيت سازمان ملل متحد سرپيچی کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روزچهارشنبه ششم دی ماه به دولت ايران هشدارداد که در مسيری «نافرجام» در همکاری نکردن با سازمان آژانس بين المللی انرژی اتمی گام برمی دارد.


سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا در واکنش به اقدام اخيرشورای عالی امنيت ايران در باره کاهش همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت ايران با متوقف نکردن برنامه غنی سازی اونيوم از قطعنامه مصوب اخيرشورای امنيت سازمان ملل متحد سرپيچی کرده است.


گونزالو گالوگس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت:« ما تصورمان بر آنست که کاهش ميزان همکاری های ايران، که تا کنون هم کم بوده، منجر به گزارش های بيشتری از جانب آژانس بين المللی اتمی در رابطه با سرپيچی های ايران خواهد شد».


او افزود:« معلوم نيست که اين مسير نافرجام برگزيده شده به چه ميزان به نفع مردم ايران خواهدبود».


ما اميدوريم که حکومت ايران تهديد و رويارويی را کنار نهاده و فورأ به لزوم اجرای قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل تن دهد
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا

آقای گالوگس گفت:« ما اميدوريم که حکومت ايران تهديد و رويارويی را کنار نهاده و فورأ به لزوم اجرای قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل تن دهد».


پيشتر نيکلاس برنز، معاون وزير امورخارجه آمريکا پس ازتصويب قطعنامه اظهار اميدواری کرد بود که قطعنامه تحريم ايران گامی برای اقدامات شديدتر برای متوقف کردن برنامه غنی سازی اورانيوم ايران باشد.


آقای برنز گفته بود:« ما از جامعه جهانی می خواهيم که دست به اقدام های بيشتری بزنند البته ما همه تلاش هايمان را تنها معطوف سازمان ملل نخواهيم کرد».


معاون وزير امورخارجه آمريکا تاکيد کرده بود که که هدف اين است تا زمانی که ايران به برنامه غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد، هزينه چنين اقدامی را افزايش داد. چراکه برنامه غنی سازی اورانيوم می تواند در راستای توليد سوخت برای راکتورهای برق و هم توليد سلاح هسته ای استفاده شود.


کاهش روابط ایران با آژانس انرژی اتمی


شورای عالی امنيت ملی ايران روز چهار شنبه ۶ دی ماه کميته ای برای بررسی کاهش سطح روابط با آژانس بين المللی انرژی اتمی تشکيل داد.


دبيرخانه شورای عالی امنيت ملی ايران در نامه ای که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرده اعلام کرده است: «بر اساس مصوبه اخير مجلس شورای اسلامی در مورد الزام دولت به تجديد نظر در روابط با آژانس و تسريع در فناوری هستهای و تاييد شورای نگهبان، عليلاريجانی، دبير شورايعالی امنيت ملی، کميتهای را مامور تجديد نظر در روابط با آژانس کرد تا موضوع را متناسب با شرايط موجود از جهات مختلف بررسی و گزارش آن را ارايه کند.»


خبر تشکيل اين کميته ساعاتی پس از مصوبه روز چهارشنبه، ششم دی ماه مجلس ايران اعلام شد که براساس آن، دولت جمهوری اسلامی ايران موطف شد که در همکاری های خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی تجديد نظر کند.


خبرگزاری رسمی دولت ايران، ايرنا، گزارش داد که نمايندگان مجلس با تصويب نهايی طرح دو فوريتی «الزام دولت به تجديد نظر در همکاری با آژانس انرژی اتمی» خواستار سرعت بخشيدن به برنامه های هسته ای ايران شدند.


طرح دو فوريتی نمايندگان مجلس شورای اسلامی ايران درست يک روز بعد از تصويب قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد مطرح شد که بر اساس آن، صادرات مواد و فن آوری های موشکی و هسته ای برای غنی سازی اورانيوم، نيروگاه های آب سنگين و بازآمايی، و قطعات و فن آوری سامانه موشکی دور برد به ايران از سوی همه کشورهای جهان ممنوع می شود .


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG