لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۱۷

« آمريکا تحريم سپاه قدس را بررسی می کند»


آمریکا تحریم سپاه قدس را مورد بررسی قرار می دهد

یک مقام دولت آمريکا گفته است که واشینگتن در حال بررسی اعمال تحريم بر سپاه قدس، بخش برون مرزی سپاه پاسداران، است.


يک مقام بلندپايه آمريکا روز چهارشنبه به خبرگزاری رويترز گفت ايالات متحده در صدد است تا به صورت «يکجانبه» فشارهای بيشتری بر ايران وارد کند و در همين زمينه سپاه قدس به عنوان عامل افزايش خشونت ها در عراق مشمول تحريم های اين کشور خواهد شد.


اين مقام بلندپايه آمريکا که نخواست نامش فاش شود، افزود مهم ترين نکته اين است که اين پيام به مقام های ايران ارسال شود که رويکرد آمريکا نسبت به ايران «شديدتر» خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اين مقام آمريکايی گفته است که بدليل مخالفت برخی متحدان واشينگتن و محدوديت های قانونی از تحريم کل سپاه پاسداران صرف نظر شده است.


به گفته این مقام آمریکایی در این طرح تحریم های اقتصادی سنگینی علیه سپاه قدس وضع خواهد شد بدون اینکه این واحد سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی قرار گیرد.


طبق این گزارش هم اکنون تصمیمی برای تحریم سپاه پاسداران در دستور کار قرار ندارد و سپاه قدس مشمول این بررسی است.


ژنرال ديويد پتراوس، فرمانده نيروهای آمريکايی در عراق در گزارش خود به کنگره آمريکا گفته بود که ايران از طريق نيروی قدس در عراق مداخله می کند.


ژنرال ديويد پتراوس، فرمانده نيروهای آمريکايی در عراق در گزارش خود به کنگره آمريکا گفته بود که ايران از طريق نيروی قدس در عراق مداخله می کند

ژنرال پتراوس افزوده بود« اين امر بيش از بيش برای رهبران عراق و نيروهای ائتلافی، روشن است که ايران از طريق نيروی قدس می خواهد گروه هايی را در عراق مبدل به نيرويی مانند حزب الله کند تا منافع ايران را تامين کرده و از طريق آن با دولت عراق و نيروهای ائتلاف بجنگد.»


وی اضافه کرده بود که ايران می خواهد از طريق شبه نظاميان شيعه با دولت عراق و سربازان آمريکايی مقابله کند..


در همین حال،دیوید ساترفیلید یکی از مقام های بلندپایه وزارت امورخارجه آمریکا که حاضر نشد در زمینه تحریم های تنبهی بیشتر علیه ایران اظهار نظر کند، گفت آمریکا نگران رویکردها و رفتار سپاه قدس و سپاه پاسداران است.


آقای ساترقیلد گفت که ایالات متحده امریکا تلاش خواهد تا توانایی این گروه ها را برای چنین رفتارهایی کاهش دهد.


رسانه های آمريکايی روز ماه گذشته گزارش داده بودند که دولت آمريکا تصميم گرفته است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران را در فهرست سازمان های تروريستی قرار دهد.


روزنامه واشنگتن پست به نقل از يک مقام دولت امريکا گفته بود برخی از مقام های وزارت امور خارجه آمريکا بر اين اعتقادند که تمامی بخش های سپاه پاسداران بايد به عنوان سازمان تروريستی شناخته شود؛ اين در حالی است که برخی معتقدند تنها سپاه قدس، که گفته می شود خارج از ايران فعاليت تروريستی دارد، بايد در اين فهرست «بين المللی سازمان های تروريستی» قرار گيرد.


در صورتی که سپاه قدس و يا بخشی از سپاه پاسداران مورد تحريم قرار بگيرد، از انجام هرگونه معامله در خاک آمريکا باز خواهد ماند و دارايی های تک تک اعضايش در آمريکا مسدود خواهد شد.


هنوز روشن نيست که اعضای سپاه قدس چه مقدار دارايی در آمريکا دارند، اما اين تصميم همچنين به آمريکا اجازه می دهد که عليه هرگونه معامله با سپاه قدس اقدام کند.


XS
SM
MD
LG