لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۵

آمريکا: در نامه ايران نشانه‌ای از تلاش برای رفع نگرانی‌های بين‌المللی نيست


گلين ديويس، سفير آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی،
گلين ديويس، سفير آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه نامه اخير سعيد جليلی، مذاکراه کننده ارشد هسته ای ايران، به کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، برای از سرگيری مذاکره در باره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را رد کرده و می گويد: هدف ايران از اين اقدام فضا سازی برای تغيير افکار عمومی به نفع خود است در حالی که تاکنون جمهوری اسلامی تعهدات بين المللی خود را نقض کرده است.

به گزارش آسوشيتدپرس، سفير آمريکا در آژانس بين المللی انژری اتمی می گويد در پيشنهاد اخير ايران برای مذاکره هيچ نشانه تازه ای دال بر اين که ايران می خواهد به تعهدات خود برای رفع نگرانی های بين المللی عمل کند، وجود ندارد.

گلين ديويس اضافه کرده است:همکاری نکردن با آژانس بين المللی، نقض تعهدات شورای امنيت سازمان ملل متحد، و تلاش تازه برای فضا سازی برای تغيير افکار عمومی، اين اقدامات «بیانگر حسن نيت و تلاش برای رفع نگرانی ها نيست.»

رسانه های ايران روز ۲۱ شهريورماه گزارش دادند که سعيد جليلی، با ارسال نامه‌ای به کاترين اشتون از آمادگی جمهوری اسلامی برای ازسرگيری دور جديدی از گفت‌وگوهای هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ خبر داده‌است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، گلين ديويس همچنين گفته است: «ما ادعای اخير ايران در خصوص شروع دوران جديدی از همکاری (با آژانس) را شنيده ايم . اين ادعا را پيشتر نيز شنيده ايم، اما هنوز برآورده نشده است.»

با اين حال گلين ديويس گفه است که نمايندگان گروه ۱+۵ درحال رايزنی هستند تا درخصوص «بهترين واکنش» به نامه اخير سعيد جليلی به جمع بندی برسند.

علی اکبر صالحی، به گفته وزير امور خارجه ايران، در خصوص محتوای اين نامه پيشتر گفته بود: در اين نامه اعلام شده که «جمهوری اسلامی ايران همواره و مانند سابق آماده گفت‌وگو حول نقاط مشترک به منظور ايجاد تفاهمات فيمابين است.»

از سوی ديگر يکی از سخنگويان کاترين اشتون نيز با تأييد دريافت نامه از سعيد جليلی در اين خصوص گفت که «آن را با دقت بررسی می‌کنيم.»

کاترين اشتون به نمايندگی از آمريکا، بريتانيا، فرانسه ، آلمان، روسيه و چين، گروه موسوم به ۱+۵، هدايت مذاکرات با ايران را برعهده دارد.

کاترين اشتون در ماههای دسامبر سال گذشته و ژانويه سال جاری ميلادی نيز در این مذاکرات حضور داشت ولی ازآن زمان تاکنون کشورهای غربی از پذيرش پيشنهاد ايران برای از سرگيری مذاکرات خودداری کرده اند.

پس از توقف مذاکرات ايران و گروه ۱+۵، روسيه اخيرا طرح گام به گام را مطرح کرده است که بر اساس آن همزمان با اقدام ايران برای رفع نگرانی جامعه بين المللی در خصوص ابعاد احتمالی برنامه هسته ايش، در مقابل جامعه جهانی نيز تحريم ها را لغو کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ايران طی ماههای اخير کوشيده است شفافيت بيشتری نشان دهد و با آژانس نيز بيشتر همکاری کند

طبق اين گزارش ايران در ماه اوت به بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی اجازه داد تا از دو سايت هسته ايش بازديد کنند. بازرسان آژانس برای سال ها نتوانسته بودند از اين دو تاسیسات هسته ای بازديد کنند و گفته شده است که ايران «۱۰۰ درصد شفافيت و صداقت» از خود نشان داده است.

اين در حالی است که يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه گفته بود: ايران در جريان بازديد بازرسان آژانس از تاسيسات هسته ای اين کشور در ماه گذشته «شفافيت بيشتری» نشان داد، که برای رفع نگرانی های بين المللی درخصوص احتمال نظامی بودن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی کافی نبوده است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون طی چهار قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی را متوقف کند. ايران با رد اين قطعنامه برنامه غنی سازی اورانيوم خود را گسترش داده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG