لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۴

آمريکا شرکت هواپيمايی «ماهان اير» را تحريم کرد


يک روز پس از آنکه مقامات قضايی آمريکا ايران را به دست داشتن در توطئه ترور سفير عربستان در واشينگتن متهم کردند، وزرات خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد، شرکت هواپيمايی ماهان ایر را به دليل ارائه خدمات به نيروی قدس سپاه پاسداران در فهرست تحريمی خود قرار داده است.

در بيانيه وزارت خزانه داری آمريکا آمده است:«ماهان اير خدماتی هوايی چون انتقال نيروها و کمک های مالی را برای نيروهای (سپاه پاسداران) انجام می دهد.»

بر این اساس، اموال و دارايی های شرکت هواپيمايی ماهان اير در قلمرو آمريکا توقيف و مسدود شده و هرگونه ارتباط و همکاری شهروندان امريکايی با اين شرکت هواپيمايی ممنوع اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خزانه داری آمريکا هواپيمايی ماهان اير را متهم کرده است که خدمات هوايی برای انتقال مخفيانه نيروهای عملياتی نيروی قدس- شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به کشورهايی چون سوريه، عراق و لبنان ارائه کرده است.

در بيانيه وزارت خزانه داری آمريکا آمده است:«همکاری نزديک ماهان اير با نيروی قدس برای انتقال سلاح، نيرو و کمک های مالی از طريق پروازهايش، بيانگر چهره ديگری از تلاش های گسترده سپاه پاسداران برای نفوذ در بخش تجاری ايران برای تسهيل کمک هایش به تروريسم است.»

دراين بيانيه همچنين امده است:«پس از روشن شدن روش های بهره گيری نيروی قدس سپاه پاسداران برای استفاده از سيستم مالی بين المللی در راستای پرداخت پول برای قتل و استخدام افراد، اقدام امروز هرچه بیشتر غير قابل انکار بودن خطر معامله تجاری با ايران را برجسته می کند.»

مقام های آمريکا روز سه شنبه دو ايرانی را به تلاش برای حمله به سفارتخانه های عربستان سعودی و اسرائيل در واشينگتن و همچنين ترور عادل الجبير، سفير عربستان سعودی در آمريکا متهم کردند.

اين دو ايرانی، «منصور ارباب سيار»، ۵۶ ساله، و «غلام شکوری» معرفی شده اند. منصور ارباب سيار دارای تابعيت ايرانی - آمريکايی است و هم اکنون در بازداشت به سر می برد، ولی غلام شکوری فراری است و گفته می شود که وابسته به نيروی قدس سپاه پاسداران است.

درهمين زمينه، جو بايدن، معاون رييس جمهور آمريکا، روز چهارشنبه با اشاره به اتهامات واشينگتن مبنی بر دست داشتن دو ايرانی در طرح ترور سفير عربستان، گفت: اين اقدام وحشتناکی است و ايران بايد پاسخگوی اقدامات خود باشد.

هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا، نيز روز سه شنبه گفته بود: واشينگتن در واکنش به اين توطئه، تلاش خواهد کرد با جلب حمايت ساير کشورها ايران را بيشتر منزوی کند.

اين در حالی است که ايران اتهامات مقامات آمريکا درخصوص طرح ترور سفير عربستان در واشينگتن را «ادعايی ساختگی» دانسته است.

محمد خزاعی، سفير ايران در سازمان ملل متحد، نيز روز چهارشنبه در نامه ای به بان گی مون، دبيرکل اين سازمان آنچه را که «ادعاهای» ايالات متحده خوانده، محکوم کرده است.
XS
SM
MD
LG