لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۳۲

هشدار آمريکا به ايران در باره ادامه غنی سازی


ايران اعلام کرده است که «بيش» از سه هزار سانترفيوژ را در سايت هسته ای نطنز به زودی راه اندازی خواهد کرد

آمريکا به دولت ايران روز جمعه ۲۶ ژانويه هشدار داد در صورت راه اندازی سه هزار سانتریفوژ برای ادامه فعاليت هسته ای غنی سازی اورانيوم با «مخالفت جهانی» روبرو خواهد شد


ايران اعلام کرده است که به زودی بيش از سه هزار سانتریفوژ را در سايت هسته ای نطنز راه اندازی خواهد کرد.


نيکلاس برنز معاون امورخارجه آمريکا می گوید يک اقدام سرکشانه ديگر باعث يکپارچگی جامعه جهانی و انزوای بيشتر ايران خواهد شد

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه ۲۶ ژانويه گفت ما نمی توانيم به ايران اجازه دهيم که سلاح هسته ای توليد کند.


.آقای مک کورمک در پاسخ به پيشنهاد محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای توقف همزمان تحريم ها و غنی سازی اورانيوم گفت اين گزينه ای برای مساله است اما اکنون توپ در زمين ايران است.


«بزرگترين اشتباه ايران»

نيکلاس برنز معاون امورخارجه آمريکا نيز در واکنش به اقدام ايران برای راه اندازی سه هزار سانتریفوژ گفت: « اين بزرگترين محاسبه نادرست و اشتباه دولت ايران خواهد بود».


آقای برنز افزود:« اگرآنها فکر می کنند که با راه اندازی ۳۰۰۰ سانتریفوژ می توانند ازعواقب قطعنامه جديدی از سوی شورای امنيت و فشار های بيشتر جهانی بگریزند، سخت در اشتباه هستند».


آقای برنز تاکيد کرد يک «سرکشی» ديگر باعث «يکپارچگی جامعه جهانی و انزوای بيشتر ايران خواهد شد».


البرادعی خواستارتوقف همزمان تحريم ها وغنی سازی شد


محمد البرادعی مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی می گويد برای جلوگيری از رويارويی و درگيری، ايران و کشورهای غربی بايد همزمان تحريم های وضع شده و فعاليت های مربوط به فعاليت های برنامه هسته ای غنی سازی اورانيوم را «متوقف» کنند.


محمد البرادعی روز جمعه ۲۶ ژانويه در اجلاس اقتصاد جهانی داوس حمله نظامی به سايت های هسته ای ايران که از سوی برخی مقام های آمريکايی مطرح می شود را «جنون آمیز» خواند و افزود ايران و آمريکا بهتر است به جای چنگ و دندان نشان دادن، با يکديگر وارد گفت وگوی مستقيم شوند.


آقای البرادعی گفت:« ايران بهتر است فعاليت مربوط به برنامه هسته ای غنی سازی را متوقف کند و جامعه جهانی نيز اجرای تحريم های را متوقف کند».


محمد البرادعی می گويد برای جلوگيری از رويارويی و درگيری، ايران و کشورهای غربی بايد همزمان تحريم های وضع شده و فعاليت های مربوط به فعاليت های برنامه هسته ای غنی سازی اورانيوم را «متوقف» کنند

مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت ما بايد روند و مسيرتحولات را تغيير بدهيم چراکه ما به سمت رويارويی در حرکت هستیم. آقای البرداعی افزود اين ايده که راه حلی نظامی برای مساله حاضر وجود دارد يک «ديوانگی» است.


ايران و برکناری يکی از بازرسان آژانس


به گفته يکی از ديپلمات های نزديک به آژانس بين المللی انرژی اتمی، مقام های جمهوری اسلامی در نامه ای به اين آژانس خواستار حذف کريس شارليه رييس گروه بازرسان هسته ای ايران از فهرست بازرسان اين آژانس شده اند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، کريس شارليه بلژيکی است و جمهوری اسلامی او را از سفر به ايران منع کرده است.ايران در نامه خود به آژانس، آقای شارليه را به «اعتماد شکنی» و «خيانت در امانت» متهم کرده است.


علاءالدين بروجردی، ر ييس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس چندی پيش اعلام کرد که کميته ويژه شورای عالی امنيت تصميم گرفته که به ۳۸ تن از بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی، اجازه ورود به ايران را ندهد و اين محدوديت به گفته وی « رسما به آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام شده است» .


از سوی ديگرآژانس بين المللی انرژی اتمی روز پنج شنبه ۲۵ ژانويه از ايران خواست که در تصميم خود مبنی بر جلوگيری از ورود ۳۸ تن از بازرسان آژانس به ايران بازنگری کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG