لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۴

واحدی: وحيد مديريت بازداشت فاطمه و مهدی کروبی را به عهده داشت


«وحید» معاون اجرایی بیت رهبری نفر وسط به همراه رهبر جمهوری اسلامی و یکی از فرزندانش.
خانواده مهدی کروبی می‌گویند بیش از دوازده روز است که از که از پدر و مادر خود خبری ندارند، و مشاور مهدی کروبی تصریح کرده است: وحيد، معاون اجرايی بيت رهبری، بر بازداشت مهدی کروبی و فاطمه کروبی شخصا نظارت داشته و در محل حاضر بوده است.

وب‌سايت سحام نيوز روز جمعه نوشته است: «در شب آدم ربايی، آقای وحيد از مسئولين رده بالای دفتر رهبری و معاون اجرايی ايشان، به همراه چندين نفر ديگر با حضور در منزل آقای کروبی، شخصا فرماندهی اصلی اين کار را به عهده داشته و آقای کروبی و خانم فاطمه کروبی را از منزل بيرون نموده و به مکان نامعلومی منتقل کردند.»

درهمين زمينه، مجتبی واحدی، از مشاوران مهدی کروبی، نیز به راديو فردا گفته است: «اين خبر که آقای وحيد بر زندانی کردن مهدی کروبی به همراه همسرشان نظارت و نقش داشته مطمئن هستيم و گمان می‌کنم به دليل اين که منزل آقای موسوی نيز که در نزديکی منزل رهبری در خیابان پاستور قرار دارد حتما آنجا هم بوده است.»
تازه ترین عکس «وحید» به همراه رهبر جمهوری اسلامی در بازدید از وزارت اطلاعات در روز پنجشنبه

مجتبی واحدی با بیان اینکه آیت‌لله خامنه‌ای دارای «افسردگی شديد» است، گفت: «تاريخ در ايران بارديگر تکرار شده است و به همان نحوی که دستور قتل امير کبير را از ناصرالدين شاه گرفتند اينبار افرادی درهمان حال و احوال ظاهرا دستور بازداشت آقايان موسوی و کروبی را می‌گیرند و می‌ترسيدند ايشان به حالت طبيعی برگردد و اين دستور را لغو کند.»

مجتبی واحدی اضافه کرده است: «شخصی در محل حضور پيدا کرده بود که دیگر کسی نتواند اين دستور را لغو کند.»

به دنبال فراخوان ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، برای راهپيمايی در روز ۲۵ بهمن در حمايت از قيام مردم مصر و تونس و برگزاری تظاهرات در تهران و چند شهر ديگر ايران، مقام‌های جمهوری اسلامی با افزايش محدوديت‌ها برای اين دو رهبر مخالفان، در آغاز آنها را به طور کامل در حصر خانگی قرار داده و برخی از سايت‌های خبری مخالفان از انتقال زهرا رهنورد، فاطمه کروبی، ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به زندان حشمتيه خبر دادند.

مقامات قضايی جمهوری اسلامی ايران طی روزهای اخير بازداشت ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی، و فاطمه کروبی را تکذيب کرده‌اند.

در همین زمینه، دادستان تهران خبر انتقال کروبی و موسوی به زندان «کاملا کذب و شايعه است.» وی همچنين افزود: «البته استفاده از واژه حصر خانگی صحيح نيست. آقايان موسوی و کروبی همراه با همسرانشان درخانه هستند حال اين که شما مطرح کنيد چراغ خانه‌شان روشن است يا خاموش، با خودشان است.»


«اعتماد نداشتن به نیروهای امنیتی»

مجتبی واحدی يکی از دلايل ديگر حضور معاون اجرايی بيت رهبری به هنگام انتقال مهدی و فاطمه کروبی را فقدان اعتماد افراد حاضر در بیت رهبری به نيروهای امنيتی دانست.

وی در اين زمينه، گفت: «آقايان حتی به نيروهای امنيتی خود اعتماد نداشتند و حق هم داشتند که اعتماد نداشته باشند. در همين مدت که نيروهای امنيتی در مقابل منزل آقای کروبی حضور داشتند از بين همين نيروها خبر و فيلم به بيرون برده می‌شد. اينها نگران بودند که اگر فردی مورد اعتماد بيت رهبری و آقا مجتبی در موقع دستگيری حضور نداشته باشد، نيروهای امنيتی خبرهايی به ما بدهند يا اقدامات تند انجام بدهند.»

مجتبی واحدی در ادامه در خصوص روند تصميم‌گيری دربيت رهبری جمهوری اسلامی گفته است: «آقای خامنه دچار بيماری‌های شديد از جمله افسردگی شديد هستند و نمی‌توانند شخصا تصميم‌گيری بکنند. اين کارها با هدايت باندی که آقا مجتبی در راس آن قرار دارد انجام می‌شود. اين باند نگران است که با کنار رفتن آقای خامنه‌ای از قدرت منافعش به خطر بيفتد.»

«وحيد» يا آن گونه که برخی از سايت خبری می گويند «وحيد حقانيان» به گفته مخالفان در ايران از افراد پر نفوذ و قدرتمند بيت رهبر جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که « وظيفه ابلاغ تصميمات و نقطه نظرات آيت الله خامنه‌ای به دستگاه های مختلف سياسی، امنيتی و نظامی و ايجاد هماهنگی ميان آنها را بر عهده دارد.»

گرچه اطلاعات زيادی در خصوص سابقه فعاليت وحید منشر نشده است ولی با اين حال گفته می شود وی «دست راست رهبر جمهوری اسلامی» و « مباشر اصلی» وی است.

روز پنجشنبه، وحید، هنگام بازدید «شش ساعته» آیت‌الله خامنه‌ای از وزارت اطلاعات همراه رهبر جمهوری اسلامی بود.

وحید همچنین در مراسم تنفیذ و تحلیف محمود احمدی‌نژاد در سال گذشته حاضر بود.
XS
SM
MD
LG