لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۵۴

ابهام در دستگيری عاملان انفجار زاهدان


در انفجار اتوبوس در زاهدان دست کم ۱۱ تن از اعضای تيپ ۱۱۰ سلمان فارسی سپاه پاسداران کشته و ۳۴ تنمجروح شدند

فرمانده قرار گاه عملياتی فتح در سيستان و بلوچستان،مسئول انفجار روز چهارشنبه اتوبوس سپاه پاسداران در زاهدان را «گروه جنبش مقاومت مردمی ايران(جندالله)»معرفی و از دستگيری سه عامل انفجار و ۶۵ مظنون خبر داد.


وی اين گروه را به وابستگی به خارج از کشور متهم کرد و گفت «در بررسی های انجام شده از اسناد، مدارک و فيلم های کشف شده از عوامل اصلی اين گروهک،ارتباط آنان با خارج کشور و بخصوص آمريکا و انگليس قطعی شد».


همزمان با انتشار اظهارات سرتيپ سپاه محمد غفاری در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، عبدالمالک ريگی رهبر گروه جندالله که به جنبش مقاومت مردمی ايران تغيير نام داده است،طی بيانيه ای در سايت اينترنتی خود ضمن پذيرش مسئوليت بمبگذاری صبحگاه چهارشنبه که دست کم ۱۱ تن از اعضای تيپ ۱۱۰ سلمان فارسی سپاه پاسداران و مجروح شدن ۳۴ تن از آنان شد، ادعای دستگيری عوامل اين انفجار و وابستگی آن را رد کرد.


دستگيری ۶۸ مظنون


يکی از فرماندهان سپاه پاسداران در زاهدان امروز پنج شنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، از دستگيری «سه نفر عامل اصلی و ۶۵ مظنون در در رابطه با حادثه بمبگذاری روز گذشته زاهدان» خبر داد.


يکی از فرماندهان سپاه پاسداران در زاهدان از دستگيری «سه نفر عامل اصلی و ۶۵ مظنون در در رابطه با حادثه بمبگذاری روز گذشته زاهدان» خبر داد

به گفته سرتيپ محمد غفاری که فرماندهی قرار گاه عملياتی فتح در زاهدان را بر عهده دارد ساعتی پس از انفجار صبح چهارشنبه يکی از عوامل اصلی بمبگذار کشته و سه تن ديگر از افرادی که مسئوليت فيلمبرداری از صحنه انفجار را بر عهده داشتند در درگير مسلحانه پس از انفجار دستگير شدند.


بر اساس اعلام فرمانده قرار گاه عملياتی فتح سپاه در زاهدان «از اين افراد نيز يک دستگاه دوربين فيلمبرداری کشف شد که در آن از تمامی صحنههای شروع عمليات،نحوه جاسازی موادمنفجره،خارج شدن از خانه تيمی،حمله به اتوبوس کارمندان سپاه و غيره فيلم برداری شده بود».


وی همچنين خبر داده که به دنبال اعتراف های دستگيرشدگان شب گذشته تعدادی از اعضای اصلی مرتبط با گروه جندالله دستگير شدند و يک نفر ديگر در درگيری مسلحانه با ماموران به همراه مقداری سلاح و مهمات دستگير شده است.


خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از غفاری از شناسايی و اقدم به بازرسی از يک خانه تيمی در صبح پنجشنبه توسط نيروهای قرارگاه مشترک زاهدان خبر داد و نوشت «در عمليات بازرسی از اين خانه تيمی هفت قبضه سلاح کلاشينکف،يک قبضه آرپی جی هفت با گلولههای مربوطه، ۸۰‬پوند «تي .ان .تی» آماده کار- گذاری در نقطه ای از شهر زاهدان، ‪ ۱۶‬قبضه نارنجک دستی و دست سازجنگی، تعدادی شمشير و قمه کشف شد».


فرمانده قرارگاه فتح علاوه بر اين ادعا کرد که «در بررسی فيلم کشف شده از اشرار، وابستگی کامل آنان به گروهک های مخالف نظام و سازمان های جاسوسی برخی کشورها نظير آمريکا و انگليس قطعی شده است».


با اين حال وی از ارايه هرگونه مدرک و سندی در اين مورد به خبرنگاران خود داری کرد. وی وزن موادمنفجره جاسازی شده در خودروی پيکان که در مقابل اتوبوس حامل کارکنان سپاه منفجر شد،را حدود ‪ ۱۰۰‬پوند اعلام کرد و گفت «يکی از گروه های وابسته به گروهک تروريستی جندالله که از مرز وارد شده و اقدام به عمليات خرابکارانه و ضدانسانی ترور ماموران انتظامی و بمب گذاری کرده بود، ديروز متلاشی شد».


تکذيب گروه جندالله


همزمان با اظهارات فرمانده قرار گاه فتح در مورد دستگيری سه تن از عوامل اصلی بمبگذاری در زاهدان،گروه جندالله با انتشار بيانيه در سايت های اينترنتی از اين گروه با نام «جنبش مقاومت مردمی ايران» نام برد و اعلام کرد که بمبگذاری چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۵ توسط «شاخه نظامی شهيد احمد دهمرده» اين گروه انجام شده است.اين گروه ضمن موفقيت آميز خواند بمبگذاری آن را «به عموم مردم ستمديده بلوچستان و ايران تبريک» گفت و اعلام کرد«رشته عمليات های اقتدار ۲ با موفقيت کامل به پايان رسيد».


شخصی که گروه جندالله از او با عنوان«شهيداحمد دهمرده» نامبرده يکی از اعضای اين گروه بود که قبلا دستگير و در ۸ آبان اعدام شد.حبيب الله دهمرده استاندار سيستان و بلوچستان نيز از همين طايفه است.


گروه جندالله که رهبری آن را يک جوان سنی مذهب به نام عبدالماک ريگی بر عهده دارد،در ادامه بيانيه خود اخبار مربوط به دستگيری اعضای اين گروه را «دروغ محض» خوانده و وعده داده «به زودی رشته عمليات های اقتدار ۳ در ابعادی وسيع تر در سايه نقاط و مراکز حساس نظامی ايران به اجرا در خواهد آمد».


اين گروه ضمن رد ادعای مسئولان امنيتی حکومت جمهوری اسلامی تاکيد کرده «هيچ گونه وابستگی با قاچاق مواد مخدر،طالبان و القاعده نداشته و ندارد».


اين گروه در عين حال خواسته های خود را منطقی عنوان و اعلام کرد که خواستار حقوقی است که همه انسان ها در سراسر دنيا از آن برخوردارند و اولين خواسته ما اين است که رژيم به منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد احترام گذاشته و مطابق با آن حقوق اقليت های ملی و مذهبی را به رسميت بشناسد».


در بيانيه گروه جندالله به نقل از رهبر اين گروه آمده «جنبش مقاومت مردمی به روش های مسالت آميز و مقاومت منفی و پرهيز از خشونت اعتقاد دارد تا زمانی که طرف مقابل نيز به اين روش ها احترام بگذارد».


آنها در بيانيه خود تاکيد کردند «هنگامی که به اعتراضات مسالمت آميز مردمی با خشونت پاسخ داده می شود ديگر اين روش ها ناکارآمد شده و توسل به اين روش ها پايان می پذيرد و در اين مرحله است که چاره ای جر دست به سلاح بردن وجود ندارد».


اين گروه در بيانه خودحکومت مرکزی را «به فراهم نمودن زمينه برای راه های مقاومت منفی و اعتراضات دموکراتيک دعوت» کرد و اعلام کرد «اگر رژيم از امروز اين زمينه را فراهم نمايد ما در انظار مردم ايران و حهان اعلام می کنيم که سلاح را بر زمين می گذاريم و در صورتی که رژيم اين زمينه را مهيا نکند ما نيز چاره ای به جز سلاح نداريم زيرا در کشوری که فضای خفگان بر آن حاکم باشد هيچ راهی برای زنده ماندن جز مقاومت مسلحانه نخواهد بود».


XS
SM
MD
LG